Szukaj

Wpływ jedzenia na działanie mózgu

Czasami i  pomimo wszelkich starań takich jak aktywność fizyczna czy regularny sen i tak czujemy się źle. Potrafi męczyć nas nadpobudliwość i brak koncentracji. Na całe szczęście z pomocą przybywają nam naukowcy, którzy pomogą nam sterować naszym mózgiem za pomocą dobrej diety.

Podziel się
Mózg Fot. artM\'s / sxc.hu
Na poprawę koncentracji  pomoże tłusta ryba! Wiadomo od dawna, że pomaga ona również na wzrok, więc mamy już dwie korzyści z jednej potrawy.

Tłuste poprawia humor ?

Ostatnim czasem, dowiedziono również, że humor poprawia tłuste jedzenie. Naukowcy Katolickiego Uniwersytetu Leuven przeprowadzili w tym celu badania. Uczestnicy oglądali zdjęcia osób o przygnębionym wyrazie twarzy, słuchając jednocześnie smutnej muzyki klasycznej. W tym samym czasie naukowcy monitorowali aktywność ich mózgów za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Następnie połowie badanych podano dożylnie kwas laurynowy, który występuje np.: w mleku matki. Drugiej połowie podano placebo , które jest tabletką pozbawioną aktywnych czynników. Okazało się, że w przypadku osób, którym podano kwas tłuszczowy, poziom odczuwanego smutku był niemal o połowę mniejszy niż wśród osób z grupy kontrolnej. Nie zaobserwowano natomiast różnicy pod względem sytości. Niestety to co jest przyjemne, niekoniecznie  musi być zdrowe, o czym doskonale jesteśmy poinformowani. Nie oznacza to też, że całkowicie musimy rezygnować z takiego jedzenia. Wszystko jest bowiem dla ludzi i raz na jakiś czas śmiało możemy pokusić się o takie tłuste i soczyste łakomstwo.

Ładunek makaronu

Wielu uważa, że naród włoski jest bardzo wesoły i pogodny. Doskonale wiemy też, że Włosi to najbardziej makaronowa nacja na świecie i w tym tkwi cały sekret. Makaron to duża dawka zdrowych węglowodanów, które sprawiają, że nasze szare komórki produkują więcej neuroprzekaźnika zwanego serotoniną. Właśnie te składniki odpowiadają za dobry humor. Z kolei mieszkańcy krajów w których dominuje dieta oparta na tłustych mięsach, często są ponurzy i agresywni. Stereotyp? Owszem, ale nauka coraz częściej dowodzi, że w stereotypach związanych z jedzeniem kryje się ziarno prawdy. To, co mamy na talerzu, przekłada się bezpośrednio na nasze reakcje, emocje czy możliwości intelektualne. Dieta może nawet zmienić koleje naszego życia.

Potęga słodyczy

Dopamina jest to neuroprzekaźnik, który odpowiada za odczuwanie pragnienia i przyjemności.  W momencie gdy na naszym języku ląduje smaczne jedzenie, w mózgu błyskawicznie wzrasta produkcja tego neuroprzekaźnika. Ten mechanizm uruchamiają najsilniej potrawy słodkie, słone i tłuste. Wszystkie te smaki wiążą się z pożywnymi produktami, które kiedyś były trudno dostępne: dojrzałymi owocami, słonawymi rybami i pożywnym mięsem. Dziś, kiedy cukier, sól i tłuszcze są wszechobecne – zwłaszcza w masowo produkowanej, wysoko przetworzonej żywności i fast foodach – nasze ukształtowane setki tysięcy lat temu preferencje zwracają się przeciwko nam. Czyli reasumując, wszystko jest zdrowe i dobre, ale w odpowiednich ilościach!

Wniosek jest bardzo prosty. Wszystko jest dla człowieka,  ale w odpowiednich ilościach. Pozbawienie organizmu  mięsa i tłuszczu jest szkodliwe, ponieważ zawierają one bardzo ważne składniki dla nas takie jak np.: białko ale również szkodliwy jest ich nadmiar, który prowadzić może do nadwagi. Spożywanie produktów zawierających cukier jest wręcz wskazane dla codziennej diety, ale  oczywiście też w odpowiednich ilościach. Nadmiar cukru, może powodować w przyszłości otyłość i być powodem wielu chorób.

Autor:

Damian Nowaczek