Wpływ witaminy A na organizm
Jedną z pierwszych odkrytych witamin jest witamina A. Niedobory witaminy A mogą przynieść bardzo poważne skutki. Jednym z nich jest tzw. kurza ślepota. Witamina A nie tylko zapobiega osłabieniu wzroku, ale również jest wykorzystywana w leczeniu chorób oczu. Dodatkowo wywiera korzystny wpływ na wygląd skóry oraz pomaga zwiększyć odporność na zakażenia.
Witamina A oznacza związki chemiczne, które wykazują działanie biologiczne. Głównym związkiem jest Retinol.
W jakich produktach znaleźć możemy witaminę A?
- w tranie
- w wątróbce drobiowej
- w wątróbce wołowej
- w wątróbce wieprzowej
- w oleju z wątroby dorsza
- w marchwi
- w natce pietruszki
- w maśle śmietankowym
- w żółtku jaj
- w szpinaku
- w dyni
- w mango
- w morelach
- w sałacie
- w pomidorach
- w koperku
Do czego może doprowadzić niedobór witaminy A?
Niedobór witaminy A negatywnie wpływa na włosy. W rezultacie są one suche i łamliwe. Poza tym ma wpływ na wygląd i wzrost paznokci. Paznokcie rosną wolniej i są kruche. Dieta uboga w witaminę A może doprowadzić do wystąpienia kurzej ślepoty i zahamowania wzrostu. Poza tym istnieje ryzyko wystąpienia infekcji i stanów zapalnych dziąseł lub innych narządów. Warto wiedzieć, że niedobór witaminy A przyczynia się do braku apetytu, oziębłości a czasem nawet bezpłodności. Poza tym witamina ta ma korzystny wpływ na skórę. Jej brak powoduje suchość i szorstkość skóry. Osoby z niedoborem witaminy mogą odczuwać ciągłe zmęczenie.
Co może spowodować nadmiar witaminy A?
Witamina A w nadmiarze może powodować negatywne skutki. Przede wszystkim nadmiar witaminy może być przyczyną ciągłej drażliwości, wypadania włosów, powiększenia wątroby, suchości skóry, wymiotów, braku łaknienia, nudności, bólów głowy, krwawień z dziąseł i zażółcenia skóry.