Zalety wegetarianizmu
Wegetarianizm to sposób żywienia, który polega na wykluczeniu z diety wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to świadomy wybór jedzenia pokarmów roślinnych.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie wystarczy samo odstawienie mięsa i zastąpienie posiłków samymi surówkami. Przede wszystkim dieta ta powinna być przemyślana i dobrze zbilansowana. Wbrew mylnej opinii, że nie dostarcza koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu środków odżywczych – białka i żelaza, dieta ta posiada wiele zalet.
Sprzyja zachowaniu zdrowia
Dzięki temu, że wegetarianie spożywają mniej tłuszczu i kwasów tłuszczowych ich poziom cukru i cholesterolu staje się bardzo wyrównany. Ponadto dieta wegetariańska rzadziej powoduje zatrucia pokarmowe, które wynikają z obecności drobnoustrojów (głównie zawartych w produktach pochodzenia zwierzęcego). Z tego powodu, że dieta roślinna jest bogata w błonniki, witaminy nie obciąża organizmu i reguluje procesy trawienia. Lekka dieta ułatwia również wypróżnianiu.
Zobacz również:
Zapobiega chorobom
Dobre samopoczucie wegetarian wynikaja z diety, która dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dodatkowo mała podaż tłuszczu zapobiega rozwojowi cywilizacyjnych chorób takich jak: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory jelita grubego, miażdżyca, kamica żółciowa i nerkowa.
Zwiększa sprawność fizyczną
Bardzo często dieta wegetariańska staje się powodem dla zmiany stylu życia. Wegetarianie zwiększają swoje zainteresowanie dobrym odżywianiem i prawidłowym stylem życia. Stają się dużo aktywniejsi fizycznie i ograniczają używki, takie jak papierosy, alkohol, a nawet kawę i herbatę. To pozwala na podniesienie wydajności fizycznej, dzięki czemu osoby stosujące dietę są szczuplejsi.
Pomaga dbać o ekologię
Dieta ta pozwala również na ochronę środowiska naturalnego. Chów zwierząt przyczynia się bowiem do dewastacji środowiska – zanieczyszczania powietrza, wód i gleb. Odchody wydalane przez zwierzęta hodowlane zawierające gazy cieplarniane przyczyniają się do ocieplania się klimatu i erozji gleb, powodują także kwaśne deszcze.
Ograniczenie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego wpływają też na zmniejszenie plagi głodu na świecie. Obecnie można wyżywić ok. 2,5 miliarda ludzi, natomiast dietą opartą na samych posiłkach z produktów roślinnych można byłoby wyżywić 6 mld.
Autor: Anna Polit