Szukaj

Bezsenność i choroba lokomocyjna u dziecka

Bezsenność u niemowlaka może być bardzo dokuczliwa zarówno dla rodziców jak i dla dziecka. Podobnie sytuacja wygląda z chorobą lokomocyjną. Oto kilka wskazówek, które pomogą rodzicom przetrwać chorobę lokomocyjną dziecka oraz zapobiegać bezsenności u najmłodszych.

Podziel się
Dzieci czytające ksiązki

Bezsenność u dziecka

Bezsenność rzadko występuje u dzieci i niemowląt. Niemowlęta śpią przez większość dnia i nocy, przesypiają więc niemal 16 godzin w ciągu doby. Jednak nie jest to regułą. Jedne maluszki śpią dłużej inne krócej. Dlatego niektórym rodzicom może się wydawać, że ich bobasek cierpi na bezsenność. Nic bardziej mylnego każde dziecko, zwłaszcza niemowlę śpi tak długo jak potrzebuje jego organizm, by móc prawidłowo się rozwijać.

Głównym powodem bezsenności u dzieci są ból i stany chorobowe. Najczęściej maluszki nie śpią z powodu bólu wywołanego kolką. Za bezsenność u dziecka odpowiedzialna jest także kofeina i leki, które przedostają się do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki i są przyczyna pobudzenia malca.

Jak zapewnić dziecku spokojny sen?


Chcąc zadbać, by twój maluch spokojnie przespał całą noc przed położeniem go spać, nakarmić go i zmień mu pieluszkę.

Gwarantem dobrego snu dziecka jest także odpowiednia temperatura. Maluch powinien spać w pomieszczeniu gdzie nie jest ani za gorąco ani za chłodno. Co więcej, przemęczenie również zakłóca sen maluszka. Dlatego postaraj się, by nie kłaść dziecka spać kiedy jest na skraju wyczerpania. Połóż go 15 minut wcześniej a możesz mieć pewność, że maluch zaśnie szybciej i będzie spał dłużej.

Choroba lokomocyjna u dziecka


Choroba lokomocyjna może występować u dzieci i dorosłych w każdym wieku. Jest ona szczególnie kłopotliwa w przypadku małych dzieci. Organizm każdego człowieka nie jest przyzwyczajony do poruszania się z dużą prędkością, dąży do powstrzymania ruchu w związku z czym wywołuje mdłości. Wraz z upływem lat nasz organizm przyzwyczaja się do takiej sytuacji, a tym samym mdłości i wymioty w czasie jazdy ustają. 

W przypadku choroby lokomocyjnej nie należy rezygnować z poruszania się samochodami czy innymi środkami transportu. Z czasem, mózg naszego dziecka przyzwyczai się i maluch nie będzie cierpiał z powodu nieprzyjemnych symptomów choroby lokomocyjnej.

Chcąc zminimalizować ryzyko mdłości w czasie podróży zadbaj o to, by ograniczyć intensywne zapachy oraz dym papierosowy. Postaraj się natomiast zapewnić dopływ świeżego powietrza.