Szukaj

Brodawki, kłykciny oraz ciemieniucha u dziecka

Choroby skóry często występują u małych dzieci. Maluchy są szczególnie podatne na wystąpienie brodawek i kłykciny, natomiast u niemowląt często możemy spotkać się z ciemieniuchą. Oto kilka informacji na temat objawów tych chorób oraz sposobów ich leczenia.

Podziel się
Mała dziewczynka publicdomainpictures.net

Brodawki i kłykciny u dzieci


Brodawka jest to inaczej przyrost skóry, który jest wywołany wirusowym zakażeniem skóry. Brodawki mogą występować w różnych miejscach, jednak najczęściej pojawiają się w okolicy dłoni. Brodawki mogą przyjmować różną postać. Mogą być miękkie lub twarde w zależności od miejsca występowania.

Kłykcina jest to twarda brodawka, która pojawia się w stwardniałej skórze, najczęściej na podeszwach stóp. Jest to niezwykle uciążliwe oraz bolesne w czasie chodzenia.

Jak leczyć brodawki i kłykciny u dzieci?


Do walki z brodawkami i kłykcinami najlepsza jest witamina A i cynk. W związku z tym warto wzbogacić dietę dziecka o te składniki odżywcze. Dlatego podawaj dziecku więcej warzyw zielonych i pomarańczy, gdyż są one bogate w tego rodzaju substancje i składniki odżywcze.

Pomocne w przypadku brodawek jest również robienie dziecku okładu ze spirytusowego wyciągu z tui, czosnku lub oleju mineralnego.

Obecnie stosuje się również metodę zamrażania brodawek za pomocą płynnego azotu. Jednak ten rodzaj leczenia powinien być ostatecznością, kiedy inne metody zwiodą.

Ciemieniucha u dziecka


Ciemieniuch jest to choroba która najczęściej występuje na skórze niemowląt. Są to niewielkie łuskowate strupki, które powstają ze względu na zaburzone funkcjonowanie gruczołów łojowych skóry dziecka.

Leczenie ciemieniuchy

 

  • Ciemieniuchę o łagodnej postaci można wyleczyć samodzielnie w warunkach domowych. Najczęściej drobne strupki na głowie dziecka leczy się wsmarowując oliwkę w główkę malca. Pod wpływem oliwki strupki miękną i można je bezboleśnie usunąć.

  • Aby uniknąć zakażenia ciemieniuchą u dziecka należy zrezygnować z częstego mycia główki dziecka przy użyciu szamponu. Mycie główki dziecka należy ograniczyć do maksymalnie 3 tygodniowo, gdyż myjąc główkę dziecka usuwa się naturalny tłuszcz.

  • Warto również regularnie natłuszczać skórę dziecka używając oliwki, natomiast należy wystrzegać się usuwania strupków na siłę. Warto również szczotkować włosy dziecka szczotką z miękkim włosiem, w ten sposób można usunąć zaschnięte łuski z włosów dziecka.