Szukaj

Diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci

Zjawisko nadciśnienia tętniczego kojarzy nam się z osobami dorosłymi, dojrzałymi, nie dbającymi o swoją dietę i zdrowie. Jednak prawda jest taka, że choroba ta coraz częściej dotyka również dzieci.

Podziel się
Ciśnieniomierz Fot. Sundeip Arora / sxc.hu
Wcześniej był to problem mało dostrzegany, a prawdopodobną przyczyną może być znacznie rzadsze występowanie nadciśnienia tętniczego u dzieci, jak również brak regularnych pomiarów ciśnienia w trakcie wizyt u lekarza, jak ma to miejsce u osób dorosłych, u których badanie ciśnienia należy do podstawowych badań fizykalnych.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci jest z reguły wtórne, to znaczy, że jest wywołane inną chorobą. Przy pojawieniu się wysokiego ciśnienia u dzieci, pod uwagę brane są też obciążenia genetyczne, które stanowią ważny element wywiadu.

Wartości ciśnienia zmieniają się z wiekiem. Ciśnienie młodszego dziecka jest niższe niż ciśnienie dziecka starszego. Jego poziom zależy nie tylko od wieku, ale też od płci i od wzrostu. W związku z tym, że ciśnienie u dzieci zależy od tak wielu czynników, niemożliwe jest ustalenie stałych wartości jako normy, jak w przypadku dorosłych. U dzieci ciśnienie tętnicze ocenia się przy pomocy siatek centylowych lub tabel.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci może mieć charakter pierwotny (występujące bez przyczyny zdrowotnej), lub wtórny czyli być powikłaniem jakiejś choroby lub nieprawidłowości. Pierwszy przypadek jest spotykany dużo częściej u dorosłych, dzieci częściej dotyka nadciśnienie tętnicze wtórne.

Przyczyną nadciśnienia są przewlekłe choroby nerek, zwężenie naczyń nerkowych, zapalenie kłębuszków nerkowych, choroby gruczołów dokrewnych lub mózgu, zespół Conna, zespół Cushinga, guz chromochłonny. Również cukrzyca, wywołując nefropatię cukrzycową (uszkodzenia nerek), prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Najczęstsze przyczyny występowania nadciśnienia tętniczego u dzieci to:
- dieta zwierająca dużo soli i tłuszczy,
- skłonności genetyczne,
- choroby tarczycy,
- nadwaga i otyłość,
- cukrzyca,
- kamica nerkowa,
- choroby nadnerczy,
- silny hałas.

Objawy choroby

U dzieci i młodzieży rzadko pojawiają się na tyle charakterystyczne i poważne objawy, aby bez badania móc stwierdzić nadciśnienie tętnicze. Do tych mniej charakterystycznych należą:
- bóle głowy,
- krwotoki z nosa,
- szum w uszach,
- bezsenność,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- duszności,
- omdlenia,
- nadpobudliwość,
- nudności,
- wymioty.

Biorąc pod uwagę jednak to, że powyższe objawy pojawiają się rzadko, profilaktycznie należy badać dziecku ciśnienie za pomocą domowego ciśnieniomierza lub u pediatry.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu jest wizyta u lekarza, który stwierdzi przyczynę wystąpienia nadciśnienia u dziecka. Jeśli ma charakter wtórny, rozpoczęte zostanie leczenie choroby pierwotnej. Wspomagająco na leczenie zadziała zmiana diety - jadłospis z ograniczoną ilością spożywanej soli i tłuszczów nasyconych, natomiast z dużą ilością świeżych warzyw, owoców i ryb.

Taka dieta, w przypadku dzieci z nadwagą, pomoże zrzucić zbędne kilogramy, a prawidłowa masa pomoże w leczeniu. Zalecana jest także aktywność fizyczna. W przypadku, gdy leczenie niefarmakologiczne nie przynosi efektów, stosuje się leki obniżające ciśnienie.


Autor:

Kamila Bigos