Dieta trzylatka
Twoje dziecko jest niejadkiem? A może jest ciągle głodne? Je na okrągło tylko i wyłącznie te samo potrawy? Nie chce próbować nowych produktów? Sprawdź, jak optymalnie ułożyć dietę dla trzyletniego malucha.
Trzyletnie dziecko powinno ważyć około 14 kg. Od tego momentu tempo wzrostu i rozwoju trochę się zmniejszy, co może pociągnąć za sobą zmniejszenie apetytu. W tym wieku dziecko potrafi już samodzielnie pic z kubeczka oraz jeść łyżką lub widelcem. Jest to moment w rozwoju malucha, kiedy zapamiętuje zapach i smak. Przyzwyczajanie dziecka do coraz to nowych produktów zaprocentuje w przyszłości urozmaiceniem jego diety. Nie martw się, jeżeli napotkasz na swojej drodze opór. Dzieci na tym poziomie rozwoju robią się niezależne i badają świat, a co za tym idzie wyrabiają sobie własne zdanie, m.in. w sprawie ulubionych dań, są już świadome co im smakuje, a co nie.
Jak często powinno jeść dziecko?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że Twoje dziecko musi samoistnie czuć głód. Posiłki powinny wynikać z chęci i potrzeby spożywania pokarmów. Jeżeli Twój maluszek nie jest głodny, a Ty będziesz próbowała wmusić w niego jedzenie może albo się roztyć z nadmiaru kalorii przyswajanych przez organizm albo doprowadzić go do wstrętu do jedzenia i wtedy wyrośnie z niego niejadek. Obie opcje są niekorzystne dla dziecka.
Trzyletnie dziecko powinno zacząć jeść już jak dorosły: 3 duże posiłki i 1 lub 2 mniejsze. Najbardziej obfite powinny być śniadanie i obiad, natomiast najmniej II śniadanie i podwieczorek (najlepiej, żeby składały się z owoców i warzyw).
Zobacz również:
Dieta powinna być zarówno smaczna, jak i bogata w witaminy i minerały.
Produkty zbożowe
Produkty zbożowe są źródłem energii dla naszego organizmu, ponieważ zawierają wysoko złożone węglowodany. Poza tym zawierają żelazo, miedź, magnez, cynk, potas, fosfor, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Produkty zbożowe mają w sobie również dużo błonnika, który wspomaga nasze trawienie. Zaleca się 6 porcji dla dzieci w wieku 2 - 6 lat. Może to być chleb (najlepiej razowy, pszenny, żytni lub pumpernikiel), płatki naturalne oraz ryże i kasze pełne ( jęczmienne, kukurydziane), a także odrobina prażonej kukurydzy (popcornu).
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa są ważnym źródłem witamin oraz kwasu foliowego i beta-karotenu, dlatego każdy posiłek Twojego dziecka powinien je zawierać. Najlepsze są warzywa i owoce z upraw ekologicznych, ponieważ nie zawierają środków chemicznych i są źródłem wapnia, potasu, magnezu i sodu. Zimą, gdy nie mamy możliwości jedzenia świeżych produktów, możemy maluchowi podać je w formie suszonek lub przetworów, np.: kompoty owocowe, produkty kiszone. Najbardziej wartościowe dla 3-letniego dziecka są: fasola, groch, ciecierzyca i soja. W obrębie warzyw Twoje dziecko powinno jeść liściaste zielone warzywa, takie jak szpinak, kapusta, sałata, warzywa żółte i czerwone – marchewka, pomidory, warzywa o dużej zawartości skrobi – groch, ziemniaki, kukurydza, a także warzywa strączkowe, jak zielony groszek, fasolka szparagowa.
Produkty białkowe
Mleko i przetwory mleczne zawierają dużo białka, które spełnia rolę budulcową oraz informacyjną w ludzkim organizmie. Zalecane są 2 porcje tego typu produktów dla trzyletniego dziecka. Oprócz mleka i przetworów mlecznych do grupy produktów białkowych zaliczamy: ryby, jajka i warzywa strączkowe oraz mięso (dla dzieci najlepiej chude).
Cukry i tłuszcze
Tłuszcze są niezbędnym źródłem energii oraz składnikiem budulcowym błon komórkowych. Są nośnikiem witamin: A, D, E, K. Jednak nie powinnaś podawać ich dziecku zbyt często, i w zbyt dużej ilości.
Natomiast cukry są tylko pustymi kaloriami, których jak najczęściej unikaj. Jeżeli tylko jest to możliwe „cukrowe” przekąski zamień na świeże owoce lub bakalie.
Co do napojów najlepsza dla Twojego dziecka będzie woda. Ewentualnie herbata ziołowa, owocowa lub naturalne kompoty.
Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu Twojej pociechy, gdyż wpływa to na jej rozwój i zdrowie obecnie i w przyszłości.
Autor:
Katarzyna Cieplińska