Dieta pierwszoklasisty
Rozpoczęcie edukacji szkolnej u każdego dziecka to wyjątkowy moment, ale nie tylko dla niego. Również dla rodziców, a zwłaszcza dla mam jest to wyjątkowy czas. Jedną z najważniejszych spraw może okazać się prawidłowa dieta pierwszoklasisty.
Prawidłowa dieta pierwszoklasisty niesie ze sobą wiele pozytywnych korzyści. Po pierwsze pomoże dziecku lepiej skupiać się na nauce nowych zagadnień czy rozwiązywaniu zadań. Dzieci w tym wieku bardzo szybko się rozwijają, więc potrzebują wielu składników bogatych w minerały i witaminy, które umożliwią im prawidłowe funkcjonowanie w szkole.
Jaka jest najlepsza dieta dla pierwszoklasisty?
Po pierwsze dieta musi być dopasowana do ilości godzin spędzanych w szkole. W przypadku gdy dziecko idzie tylko na dwie lub trzy godziny do szkoły, lepiej by zjadło coś pożywnego w domu przed wyjściem do szkoły, a następny posiłek dopiero po powrocie. Pierwszoklasiści powinni jadać co 3-4 godziny, więc drugie śniadanie powinno być przygotowane dla dziecka, które spędza w szkole więcej niż 4 godziny. Wiadomo również, że posiłki w szkole powinny opierać się na kanapkach z warzywami i deserem, którego rolę pełnić będą owoce. Oczywiście jeden batonik w ciągu dnia nie zaszkodzi, dziecko ma prawo na przyjemności w racjonalnych ilościach. Lepiej kupić dziecku batonik w domu i spakować go do szkoły, niż pozwolić mu wydawać pieniądze na większą ilość słodyczy i łakoci. Będzie to korzystne, ponieważ dieta dziecka będzie pod lepszą kontrolą, a ono samo nie będzie odczuwać braku słodyczy, które dzieci oczywiście uwielbiają.
Jakie produkty są najlepsze dla pierwszoklasistów?
Zobacz również:
Po pierwsze w diecie dziecka ważna jest różnorodność. Codziennie ten sam posiłek dla dziecka może mu się bardzo szybko znudzić i więcej będzie problemów niż korzyści. Warto wiedzieć, że nadmiar błonnika nie jest wskazany również dla dziecka, dlatego zbyt duża ilość ciemno ziarnistego pieczywa nie będzie najlepszym rozwiązaniem, choć wiadomo, że w racjonalnych ilościach przyniesie pozytywne rezultaty. Kolejną ważną sprawą są warzywa, które powinny być obowiązkowym dodatkiem w każdej kanapce. Zielona sałata, pomidor i szczypiorek, nie tylko uatrakcyjnią dziecku drugie śniadanie, ale też wzbogacą go o witaminy na przykład z grupy B, które odpowiadają między innymi za lepszą koncentrację. Ciekawym dodatkiem mogą być również orzechy, które są bogatym źródłem magnezu.
Jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój dziecka, to potrzebna jest mu również siła fizyczna. Nie tylko po to, by mogło aktywnie uczestniczyć w lekcjach W-F, ale również w życiu pozaszkolnym. Dziecko w tym czasie poznaje nowych znajomych, odkrywa nowe doświadczenia, więc potrzebuje do tego siły fizycznej. Nie obędzie się to bez dostarczania dziecku odpowiednich ilości chudego mięsa jak i czasem tego bardziej tłustego. Białko zawarte w mięsie jest kluczowe dla mózgu, który dzięki niemu lepiej się rozwija. Produkty drobiowe posiadają ogromne źródła białka, dlatego będą korzystnymi posiłkami dla pierwszoklasisty.
Kolejnym ważnym składnikiem diety każdego pierwszoklasisty są produkty mleczne. W skład z nich wchodzi oczywiście mleko, które może być podawane z pełnoziarnistymi płatkami na śniadanie. Wybór jest ogromny, więc dziecko nie powinno narzekać tutaj na nudę odnośnie tego posiłku. Ciekawym dodatkiem mogą być również jogurty pitne bogate na przykład w witaminy B12. Wapń to budulec kości i aby maluch nie ulegał licznym kontuzjom warto zadbać o ich mocną strukturę budowy. Innym rozwiązaniem może być kanapka z twarogiem półtłustym, pomidorem i szczypiorkiem, które razem będą bardzo smaczne i zdrowe.
Zbilansowana dieta pierwszoklasisty
Najważniejsze by jadłospis dziecka nie był monotonny i ciągle ten sam. Można kombinować na różne sposoby, tworząc „kolorowe” kanapki z mnóstwem warzyw i naturalnymi przyprawami, czy też wycinać je w różnorodnych kształtach, tak by jeszcze bardziej uatrakcyjnić je dla dziecka. Błędnym założeniem jest wynagradzanie dziecka słodyczami za zdrowo zjedzony posiłek. Może maluch będzie zjadał kanapki z sałatą czy sałatkę z groszkiem, ale będzie to przymusowe. W ten sposób nie przywyknie i nie wyrobi w sobie indywidualnego nawyku jedzenia wartościowych posiłków.
Autor: Damian N.