Dieta ucznia
Dzieci w wieku od 7 do 16 lat potrzebują dodatkowych dawek energii, stąd też istotne jest właściwe skomponowanie diety. W tym okresie dochodzi do aktywnego rozwoju fizycznego. Poza tym dzieci w wieku szkolnym są aktywne ruchowo, a ich zajęcia szkolne wymagają wytężonego wysiłku umysłowego. Duży wpływ na rozwój dziecka w tym wieku ma zbilansowana dieta.
Wskazówki dotyczące diety dziecka w wieku szkolnym
- Przede wszystkim powinniśmy dbać o to, by nasza pociecha spożywała dziennie około 5 posiłków. Nie należy wypuszczać dziecka z domu bez śniadania, gdyż jest to podstawowy posiłek dnia. Poza tym starajmy się przygotować dziecku drugie śniadania do szkoły.
- Nie uczmy dziecka złych nawyków. Należy zwracać uwagę, by nie podjadało między posiłkami. Produkty służące jako tzw. przegryzacze, tj. chipsy czy słodycze są źródłem tłuszczy, cholesterolu, soli i cukru. Natomiast nie zawierają żadnych wartości odżywczych.
- Istotne jest urozmaicanie posiłków dziecka warzywami i owocami. Powinny one być dodatkiem do każdego posiłku. Mogą być to świeże, mrożone lub konserwowe warzywa i owoce.
- Dodatkowo powinniśmy robić dla dziecka kanapki z pełnoziarnistego pieczywa. W diecie ucznia znaleźć się powinny różnego rodzaju produkty zbożowe takie jak płatki kukurydziane, kasze czy muesli.
- W diecie dziecka nie powinno zabraknąć ryb. Najlepiej wybierać te o dużej zawartości tłuszczu. Jeżeli chodzi o przyrządzanie ryb to wskazane jest przygotowywanie ich na grillu oraz pieczenie.
- W jadłospisie dziecka musi znaleźć się mięso. Najlepiej by były to chude produkty mięsne, które zawierają zmniejszoną zawartość tłuszczu. Z mięsa drobiowego przez podaniem należy ściągać skórkę. Dzieci nie powinny zajadać się parówkami, z tego względu, że są one wysokoenergetyczne i tłuste. Dodatkowo w parówkach znajdują się niewielkie ilości białka. Ponadto w diecie dziecka należy ograniczyć spożywanie wysokokalorycznych sosów.
- Kolejną istotną kwestią jest dosalanie i dosładzanie potraw. Nie należy tego robić. Przy wyborze różnych produktów spożywczych rodzice powinni zwracać uwagę na zawartość cukru i soli. Najlepiej wybierać te, które zawierają zmniejszone ilości szkodliwych substancji.
- W diecie dziecka istotną rolę odgrywają zdrowe napoje. Wskazane jest podawanie dzieciom wody mineralnej, herbat owocowych, herbatek z kopru włoskiego lub rumianku oraz soków warzywnych i owocowych. Dzieci nie powinny pić napojów dosładzanych. Są one źródłem dużych ilości kalorii, natomiast nie zawierają witamin. Dzieci w wieku szkolnym mogą wypijać maksymalnie 350 ml słodkich napojów w ciągu dnia.
- Rodzice powinni dbać, by dieta dziecka była bogata we wszelkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, tj. w białko, węglowodany, witaminy oraz składniki mineralne.