Dieta w cukrzycy u dziecka
Cukrzyca w ostatnich czasach coraz częściej dotyka dzieci. Jest chorobą związaną z nieprawidłową przemiana materii. Polega to na tym, że organizm człowieka, zarówno osoby dorosłej jak i dziecka, nie potrafi prawidłowo wykorzystać węglowodanów otrzymywanych wraz z pożywieniem.
U osoby chorej na cukrzycę trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny w związku z czym do komórek dociera niewystarczająca ilość glukozy, a we krwi jest jej za dużo.
Początkowe objawy cukrzycy:
- wzmożone pragnienie
- wielomocz
- chudnięcie
dostarczanej insuliny oraz pożywienia. Odpowiednia dieta i leczenie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie dziecka chorego.
Dieta dziecka chorego na cukrzycę powinna:
- ograniczać spożycie tłuszczów
- dostarczać duże ilości węglowodanów
- składać się z 6 posiłków, 3 głównych (obiad, śniadanie, kolacja) i 3 małych ( drugie śniadanie, podwieczorek i druga kolacja spożywana bezpośrednio przed snem)
- spożywanie posiłków powinno się odbywać o stałych porach dostosowanych do czasu i działania insuliny
- przerwy między spożywanymi posiłkami nie powinny byś krótsze niż 2 godziny, ani dłuższe niż 3 godziny
- w przypadku dużej aktywności dziecka powinno się odpowiednio zwiększyć porcje jedzenia dziecka i dawkowanie insuliny.
Zobacz również:
Zapotrzebowanie energetyczne dzieci chorych na cukrzycę
Podstawowe zapotrzebowanie energetyczne dzieci cierpiących na cukrzycę wylicza się z następującego wzoru. 1000 kcal na pierwszy rok życia + 100 kcal na każdy następny rok. Graniczna wartość kalorii dla dziewczynek wynosi 2400-2600 kcal na dobę, a dla chłopców 2600-3600 kcal na dobę.Wartość energetyczna pokarmów spożywanych przez dzieci powinna być pokryta w:
- 55-60% przez węglowodany
- 30 % przez tłuszcze
- 10-15% przez białko
W diecie dziecka chorego na cukrzycę zaleca się podawanie:
- węglowodanów złożonych
- pokarmów bogatoresztkowych (otręby, gruboziarniste pieczywo, kasze, ryże, płatki owsiane, rośliny strączkowe, owoce ze skórką)
- skrobię bogatą w błonnik
- produkty zbożowe i jarzyny nie powinny być długo gotowane, gdyż rozgotowane powodują większe stężenie glukozy we krwi.
Tłuszcze
Tłuszcze mogą być spożywane w wyliczonych ilościach, ze względu na fakt, iż dostarczają zbyt dużo energii.Dozwolone do spożycia tłuszcze to:
- świeże masło
- nienasycone oleje roślinne
Zredukować powinno się spożycie:
- smalcu
- śmietany
- produktów smażonych
- tłustych serów
- tłustych produktów mięsnych i wędlin ( wieprzowina, gęś, kaczka, salami, pasztety, mielonki, parówki)
- produktów bogatocholesterolowych (żółtka jaj, podroby, sardynki, krewetki)
Białko
Produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego muszą być uwzględnione w codziennym jadłospisie.Dobrym źródłem białka w przypadku dziecka chorego na cukrzyce są:
- ryby morskie
- chudy drób bez skóry
- cielęcina
- chude wędliny
- jaja
- mleko i jego odtłuszczone przetwory
- rośliny strączkowe
Napoje
W cukrzycy nie wolno ograniczać dziecku picia. Najodpowiedniejszym napojem dla dziecka jest; słaba herbatka, przygotowane woda z dodatkiem cytryny woda mineralna niesłodzone kompotyCukier i słodycze
Dziecko cierpiące na cukrzyce nie powinno spożywać więcej cukru niż wskazuje wyliczona dzienna dawka. Powinien być on podany w różnych ilościach i równomiernie rozłożony w ciągu całego dnia.Całkowity zakaz spożywania cukru w przypadku dziecka nie ma sensu, gdyż wcześniej czy później będzie zjadać duże ilości cukru, czując się nieszczęśliwe z powodu zakazu.