Pięć podstawowych grup pokarmów w diecie dziecka
Artykuły żywnościowe można podzielić na pięć kategorii. Zaproponowany podział ułatwia w znacznym stopniu komponowanie jadłospisu dla dzieci w taki sposób, aby był on wartościowy dla naszej pociechy i dostarczał niezbędnych substancji, mikroelementów i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Produkty żywnościowe dzielimy na:
1. produkty zbożowe, mączne i ziemniaki2. warzywa i rośliny strączkowe
3. mięso, ryby, jajka
4. mleko i jego przetwory
5. owoce
6. inne grupy
Mięso, ryby, jajka
Produkty należące do tej grupy są bogate w:- pełnowartościowe białko
- składniki mineralne
- elementy śladowe
- witaminy, zwłaszcza z grupy B
- różnorodne tłuszcze
- mięsa i ryby chude ( cielęcina, kurczak, królik, dorsz, flądra)
- mięsa i ryby tłuste ( wieprzowina, baranina, sardynki, tuńczyk)
Jajka
Są one znakomitym jedzeniem dla dzieci. Zawierają one różnorodne białka i tłuszcze, ale są również bogate w składniki mineralne takie jak fosfor, żelazo, wapń, potas oraz witaminy A,B,D,E. Dzieci powinny regularnie jadać jajka, ale tylko w postaci smażonej lub gotowanej. Niektóre białka spożywane z surowych jajek nie są trawione.Warzywa
Warzywa dostarczają dziecku duże ilości witamin i soli mineralnych. Niektóre z nich wpływają także na poprawę perystaltyki jelit przez dostarczanie do organizmu substancji balastowych, które nie ulegają trawieniu.Należy pamiętać, że powietrze, światło i wysoka temperatura wpływają na pomniejszenie ilości witamin zawartych w warzywach. Dlatego powinno się je kupować na bieżąco przed spożyciem, anie na zapas.
Dzieci powinny zjadać warzywa przede wszystkim na surowo, gdyż wtedy są najbardziej wartościowe. Jeżeli wymagają obróbki termicznej,przygotowując je powinno przestrzegać się dwóch zasad:
Zobacz również:
- w garnku powinno być jak najmniej wody
- czas gotowania warzyw powinien być jak najkrótszy
Rośliny strączkowe
W jadłospisie dziecka stanowią one bardzo wysoką pozycję, ze względu na to , że są bogate w skrobię, białko, wapń, żelazo, witaminy Rośliny strączkowe są najbogatszymi w białko warzywami.Do roślin strączkowych zaliczamy:
- groszek
- fasole
- soczewice
- ciecierzyce
Owoce
W skład owoców wchodzi przed wszystkim woda i węglowodany, głównie dwusacharydy, które decydują o słodkim smaku owoców. Zawierają również niewielka ilość tłuszczów i białek oraz dużą ilość witamin, które są rozpuszczone w wodzie.Aby dziecko mogło w pełni skorzystać z wartości odżywczych owoców powinno:
- spożywać owoce przede wszystkim na surowo, gdyż przetwory z owoców takie jak dżemy i kompoty pozbawione są większości witamin
- dziecko powinno spożywać owoce dojrzałe, gdyż tylko takie dziecko jest w stanie strawić
- należy podawać dziecku owoce sezonowe, gdyż są wartościowe i tanie
Alergie
Wiele owoców ma wysoki potencjał alergizujący. Do tego typu owoców zalicza się głównie truskawki i owoce cytrusowe. Dlatego podaje się je dziecku dopiero po 2 roku życia. Wprowadzając je do diety dziecka należy robić to stopniowo i obserwować czy nie pojawiają się symptomy alergii takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka lub plamista wysypka.Ziarna i produkty zbożowe
Produkty zbożowe są podstawą diety każdego człowieka. Głównym ich składnikiem odżywczym jest skrobia.W jadłospisie dziecka powinno dominować jasne pieczywo jak również grahamki i ciemny chleb. Nie powinno w nim także zabraknąć kaszki kukurydzianej lub razowej, którą można podawać dziecku już od 5 miesiąca życia.
Do produktów pochodzenia zbożowego zalicza się:
- wszelkiego rodzaju pieczywo
- kaszki kukurydziane lub ryżowe
- płatki kukurydzianej
- kaszki zbożowe
- makaron
Mleko i jego przetwory
MlekoMleko jest przede wszystkim źródłem wapnia. Do diety dziecka mleko krowie powinno się wprowadzać dopiero od 2 - 3 roku życia. Wskazane jest podawanie dziecku mleka pełnego, czyli nieodtłuszczonego, gdyż zawiera ono wtedy najwięcej składników odżywczych.
Sery
Twarożek wprowadza się do diety dziecka około 11 miesiąca życia. W porównaniu do mleka jest on bardziej kaloryczny, tłusty i zawiera więcej witamin a mniej węglowodanów.
Sery żółte są natomiast doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i jodu. Wskazane jest podawanie ich dzieciom w małych ilościach ze względu na ich ciężkostrawność i kaloryczność.