Pożegnanie z colą, czyli jak przekonać dziecko do picia soków warzywnych
Wakacje ruszyły pełną parą. Czas błogiego lenistwa i małych przyjemności w pełni. Lato sprzyja kupowaniu rzeczy smacznych, ale niekoniecznie zdrowych. Jak więc przekonać dziecko, że jabłko może być lepsze niż chipsy, a colę powinniśmy zastąpić sokami warzywnymi?
Wypijmy za zdrowie!
Soki górują nad innymi napojami, ponieważ zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Należy mieć jednak świadomość, że każda obróbka chemiczna przy produkcji soku, negatywnie wpływa na jego wartość odżywczą. Niszczy znajdujące się w nim witaminy i mikroelementy oraz wpływa na strukturę wody. Powinniśmy więc wybierać przede wszystkim tzw. soki jednodniowe, gdyż wszystkie odżywcze składniki zachowywane są w nich odpowiednio: przez 4 (w przypadku soku owocowego) lub 10 godzin (w przypadku soku warzywnego).Soki są zdrowe. O tym wie każdy, również dziecko. Młody człowiek zewsząd słyszy modne, aczkolwiek banalne stwierdzenia, które mają przekonać go do tego, że warto sięgnąć po napój, który może nie zawiera w sobie olbrzymiej ilości cukru, a mimo wszystko jest równie smaczny. Żeby jednak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe naszej pociechy, sami musimy mieć odpowiednie argumenty w ręce. Dopiero w momencie gdy będziemy wiedzieć do czego chcemy przekonywać, możemy osiągnąć sukces. Warto więc zapoznać się z właściwościami przeróżnych soków z warzyw, które mogą zainteresować nawet najbardziej zatwardziałego miłośnika coli.
Zobacz również:
- sok z marchwi – to bogate źródło witaminy A i C, zatem wzmacnia odporność i poprawia wzrok;
- sok pomidorowy – chroni skórę przed negatywnym działaniem promieni UV, a więc ma właściwości, szczególnie potrzebne podczas wakacyjnego odpoczynku.
- sok ogórkowy – poza zawartymi w nim składnikami mineralnymi: potasem, siarką (wspomagają porost włosów), sodem wapnią i fosforem wpływa na działanie układu moczowego;
- sok z zielonej papryki – wzmacnia włosy i paznokcie, pomaga w likwidowaniu skurczy w jelitach i kolek;
- sok ze szczawiu – regeneruję błonę śluzową jelit;
- sok ze szpinaku – wspomaga pracę jelit;
- sok z dyni – regeneruje wątrobę.
Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Na nic zdadzą się nasze nawet najlepsze chęci, jeśli sami nie będziemy dawać odpowiedniego przykładu. Pamiętajmy więc o tym, aby nasze dziecko od małego przyzwyczaiło się do widoku rodzica, który potrafi filiżankę kawy, zastąpić szklanką soku. Warto jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać nasze pociechy do zdrowych nawyków żywieniowych, ponieważ odpowiednia dieta jest najbardziej istotna szczególnie w okresie dorastania i intensywnego rozwoju.Pokażmy, że picie zdrowych napojów nie musi wiązać się z szeregiem różnych wyrzeczeń. Wręcz przeciwnie: może być zabawą. Zaproponujmy dziecku, że samo wybierze, a następnie skomponuje sok, który będzie kolorowy, pyszny i dużo lepszy, ponieważ przyrządzony samodzielnie w domu. Przy okazji unikniemy sytuacji, w której dziecko będzie utożsamiało spożywanie napoju warzywnego z presją wywoływaną przez rodziców.
Autor:
Marta Płaza