Szukaj

Słodycze w diecie dziecka

Odpowiednie nawyki żywieniowe kształtujemy od najmłodszych lat. Właściwie odżywiane dziecko z reguły nie ma problemów z waga w dorosłym życiu. Jednak zjawisko przekarmiania dzieci, nawet tych najmłodszych, jest coraz częstsze.

Podziel się
Dziecko jedzące słodycze Fot. Claudia Meyer / sxc.hu

Biały cukier nazywamy białą śmiercią, to słowa bardzo ostre, ale prawdziwe. Cukier ze względu na konserwatywne właściwości, dodawany jest do niemal wszystkich produktów, nawet do kostek rosołowych. Najlepiej obecną sytuację obrazuje fakt, że kiedyś na cukrzycę typu II chorowały tylko osoby w wieku starczym, teraz chorują nawet dzieci. Komponując posiłki dla naszych dzieci, zwracajmy uwagę na etykiety - bo cukier bywa ukrywany pod różnymi formami.

Czy słodycze są potrzebne do prawidłowego rozwoju?

Ciastka, cukierki, czekoladki, lizaki, towarzyszą nam i naszym dzieciom niemal każdego dnia. Najlepszym wyjściem jest zupełna rezygnacja ze słodkich przekąsek. Słodycze są w istocie niepotrzebne, nie dają naszym pociechom zbyt wielu wartości. Dla maluchów to jest bardzo wyraźny smak, jeśli przyzwyczają się do tak wyrazistych doznań smakowych będą się ich nieustannie domagać. Mimo wszystko, trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez słodyczy. Według pediatry Anny Mateuszczyk - słodycze mogą być podawane nawet raz dziennie, po głównym posiłku, przy czym należy zadbać, aby słodycze były jak najlepszej jakości. Popularna jest również metoda podawania słodkości 1 lub 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno kojarzyć słodyczy z nagrodą za dobre zachowanie. Słodycz to nie cel, do którego należy dążyć.

Otyłość i próchnice

Istnieje przekonanie, że im dziecko pulchniejsze tym zdrowsze, co nie do końca jest prawdą. Jakość żywienia jest bardzo ważna. Jedzenie dużej ilości słodyczy powoduje zakwaszanie organizmu, dziecko ma gorsza pamięć, jest mniej skoncentrowane i bardziej nerwowe. Centrum Zdrowia Dziecka podaje, że z nadwagą boryka się, co piąte dziecko po 9. roku życia. Zajadanie się słodyczami jest pierwszym krokiem do otyłości. Problem z nadwagą związany jest z niewłaściwymi nawykami. Dlatego, oducz przedszkolaka picia wysoko słodzonych napojów gazowanych i podjadania między posiłkami. Dla naszych zębów słodycze są poważnym zagrożeniem, w połączeniu z nieodpowiednią higieną jamy ustnej, szybko pojawi się próchnica. Dentyści alarmują, że mniej szkodliwa może być jednorazowa większa dawka słodyczy, niż łakocie przyjmowane często np. między posiłkami. Próchnicotwórcze są głównie cukry zewnętrzne (sacharoza i maltoza) występujące w lizakach, cukierkach i ciastkach. Dlatego przemyśl i racjonalnie rozplanuj, co i o jakiej porze je twoje dziecko. Rozmawiaj z dzieckiem o skutkach nadmiernego spożywania słodkości, pokaż mu przykłady. Zobrazuj to, co masz na myśli, może uda ci się przekonać twoją pociechę, że słodycze wcale nie są takie fajne, jak się wydaje.

Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia publikują badania, z których jasno wynika, że większości polskim dzieciom brakuje witaminy D, żelaza, magnezu i wapnia. Z czego to wynika? Przecież dzieciom nie brakuje pożywania, są nawet przekarmiane. Cały problem leży, w jakości spożywanych posiłków. Warto zwrócić większą uwagę na przygotowywanie posiłków i analizowanie menu twojego dziecka, tak by było zdrowe i szczęśliwe.

Ilona Kuźniarz