Szukaj

Dlaczego dzieci gryzą swoich rówieśników?

Kąsanie jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych dziecka. Kiedy malec nie może  czegoś osiągnąć używa siły. Jednak istnieją również inne, głębsze powody gryzienia rówieśników. Gryzienie innych jest charakterystyczne dla dzieci w drugim i trzecim roku życia. Z czasem ten nawyk mija, jednak w niektórych przypadkach może przerodzić się w stan chroniczny.

Podziel się
dziecko

Dlaczego dzieci kąsają?

U niektórych dzieci podstawową przyczyną kąsanie może być uczucie bezradności i niemocy. Innym powodem gryzienia rówieśników może być zwykłą ciekawość dziecka. Bobas zastanawia się jakie doznania może wywołać u niego gryzienie innych. Chęć naśladowania również jest powodem kąsania innych.

Niektóre dzieci gryząc sygnalizują zmęczenie lub niezaspokojenie swoich podstawowych potrzeb fizjologicznych
zdarza się także, że poprzez gryzienie dziecko chce zwrócić na siebie uwagę sygnalizując niezaspokojoną potrzebę poświęcenia mu uwagi i czasu.

Jak przeciwdziałać i zwalczać gryzienie u dzieci?

Oto kilka rad jak wyeliminować u dziecka gryzienie rówieśników.
  • Dawaj malcowi coś do gryzienia
Przyczyna gryzienia innych może być po prostu głód. Dlatego przed zabawą maluch z rówieśnikami daj mu coś do zjedzenia. Specjaliści wskazują, by unikać spożywania cukru, gdyż wzmaga on poziom agresji u dzieci.

  • Nigdy nie odpłacaj tym samym
Pamiętaj, by unikać stosowania zasady oko za oko ząb za ząb. Jeśli w odwecie ugryziesz malucha , na pewno zdezorientuje to twoja pociechę. Takie zachowanie malec może odebrać jako przyzwolenie na kąsanie innych.  Ugryzienie dziecka może jedynie spowodować maluszkowi ból, lecz na pewno nie powstrzyma go przed gryzieniem innych.

  • Reaguj jak najszybciej
Kiedy zauważysz, że twoja pociecha gryzie inne dziecko powinnaś ich jak najszybciej rozdzielić. Pamiętaj jednak by unikać krzyku i nadmiernego zamieszania. Postaraj się, by wziąć maluszka na bok i spokojnie wyjaśnić mu dlaczego nie wolno gryźć innych.
 
  • Nie stosuj podwójnej miary
Czasami zdarza się, że delikatne kąsanie jest przedmiotem zabawy dzieci i rodziców. Jeśli jednak twój maluch ma tendencję do gryzienia rówieśników powinnaś tego typu rozrywkę całkowicie wyeliminować z listy wspólnych zabaw.

  • Traktuj gryzienie jako poważna sprawę
Gryzienie dziecka powinno być traktowane jako poważny problem. Dziecko powinno mieć tego świadomość. Dlatego powinnaś unikać śmiania się, gdy bobas delikatnie cię gryzie. Taka sytuacja może tylko zachęcić dziecko do złego postępowania i utwierdzić je, ze nie ma w tym nic złego.