Dysleksja u dziecka
Dysleksja jest zaburzeniem w czytaniu i pisaniu. Ten rodzaj zaburzenia charakteryzuje się tym, iż pomimo prawidłowego ilorazu inteligencji dzieci mają problemy z nauką czytania i pisania. W większości przypadków dysleksja nie jest wystarczająco wcześnie wykryta w związku z czym powoduje trudności w nawiazywaniu kontaktów społecznych w szkole.
Konsekwencje dysleksji
Nieleczona dysleksja najpoważniejsze konsekwencje powoduje w kontaktach społecznych dziecka. Maluch ze względu na trudności z czytaniem i pisaniem może być ośmieszany i wyśmiewany przez rówieśników. Przez to może nabrać wstrętu do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami oraz dalszej nauki czytania, pisania i leczenia.Częstym objawem dysleksji u dzieci jest stopniowe wycofywanie się z życia społecznego. Dziecko niechętnie uczestniczy w zabawach grupowych, boi się szkoły, czy unika książek i nauki. Często za taką sytuacje odpowiedzialna jest dysleksja. Jeśli więc zaobserwujesz u swojego maluszka powyższe zachowania sprawdź czy twoje dziecko nie ma problemów z czytaniem i pisaniem.
Zobacz również:
U dzieci z dysleksją znacznie częściej obserwuje się nieprawidłowe zachowania w szkole w czasie zajęć lekcyjnych. Dziecko, które nie jest w stanie zwrócić na siebie uwagę dobrze się ucząc robi to poprzez bycie niegrzecznym. Niesforne zachowanie w szkole pokazuje się dobrym sposobem na to by skutecznie odwrócić uwagę od problemów z czytaniem i pisaniem.
Co należy zrobić jeśli uważasz, że twój maluszek może mieć dysleksję?
Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka trudności w nauce czytania pisania topostaraj się jak najszybciej omówić ten problem z wychowawca klasy, które powinien posiadać istotne informacje na temat tej dolegliwości.Warto również zasięgnąć opinii lekarza. Okazuje się bowiem, że niektóre braki żywieniowe mogą powodować lub pogłębiać dysleksję. Jeśli lekarz zaleci warto wzbogacić diet dziecka o cynk, lecytynę i aminokwasy, które poprawiają przekazywanie impulsów nerwowych.
Co więcej w szkołach nauczyciele powinni zwrócić szczególną uwagę na dzieci, u których obserwuje się trudności w nauce czytania i pisania, które nie osiągają szczególnych osiągnięć w nauce szkolnej. Takie dzieci powinny być przebadane pod kątem dysleksji.
Obecnie powstaje coraz więcej ośrodków, które prowadzą specjalny program korekcyjny dla dzieci z problemami w czytaniu i pisaniu. Wówczas stosuje się specjalne ćwiczenia korekcyjne i metody treningu. Co więcej korzystne działanie mogą mieć również leki homeopatyczne dostosowane do wieku i psychiki dziecka z dysleksją.