Higiena stóp u dziecka
Stopy są narządem, który jest odpowiedzialny za prawidłowe poruszanie się każdego człowieka. Dlatego należy o nie szczególnie dbać. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę odgrywają w naszym codziennym życiu, dlatego też nie poświęca się im wystarczającej uwagi.
Stopy każdego człowieka są zbudowane z małych naczyń krwionośnych, które na skutek działania sił grawitacyjnych wypełniają się krwią powodując opuchliznę na stopach i nogach.
Według filozofii wschodu dzięki stopom możliwe jest bezpośrednie łączenie się człowieka z naturą. Dlatego zaleca się by tak często jak to tylko możliwe spacerować boso po gołej ziemi.
O stopy należy szczególnie dbać jeśli dziecko ma:
- jakąkolwiek chorobę tętnic
- cukrzycę
- skłonności genetyczne do zimnych stóp
Zobacz również:
Co robić, by dbać o stopy swojego dziecka?
Chcąc zadbać o stopy dziecka i ich prawidłową higienę postaraj się by:
- Maluch jak najczęściej chodził boso po gołej ziemi
- Buty i skarpety dziecka nie były zbyt ciasne i nie uciskały nadmiernie stóp dziecka
- Zwracać szczególną uwagę na stopy dziecka, a zwłaszcza na powierzchnię między palcami. Jest to konieczne, gdyż miejsca te są narażone na rozwój bakterii i grzybów, gdyż panuje tam większa temperatura i wilgotność.
- Warto również zadbać o to by do pielęgnacji stóp dziecka używać obojętnego talku. Jest to zwłaszcza konieczne kiedy stopy dziecka nadmiernie się pocą.
- Pomocne również w dbaniu o odpowiednią higienę stóp okazuje się eksponowanie stóp na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Należy również pamiętać o wyleczeniu nawet najmniejszych urazów. Pamiętaj, że naczynia krwionośne w stopach dziecka są bardzo małe i nawet najdrobniejsze ich uszkodzenie może spowodować niedostateczne zaopatrywanie ich w krew.
Podsumowując higiena stóp dziecka i każdego człowieka powinna opierać się przede wszystkim na odpowiednio częstym myciu stóp ze zwróceniem szczególnej uwagi na higienę powierzchni między palcami. Wspominając o higienie stóp nie można pominąć infekcji stóp, gdyż nieleczone mogą wywołać u dziecka liczne choroby i stać się niebezpieczne dla dziecka.