Szukaj

Jak odżywiać dziecko, gdy karmienie piersią jest niemożliwe?

Naturalny pokarm jest stanowczo najlepszy dla dziecka. Wśród przyczyn niemożliwości karmienia pochodzących ze strony dziecka jedynym absolutnym przeciwwskazaniem jest niedobór enzymu rozkładającego galaktozę -składnik laktozy. Jest to jednak bardzo rzadka choroba.

Podziel się
Dziecko ssające pierś matki Fot. Carin Araujo / sxc.hu
Wśród innych chorób wymienia się fenyloketonurię (wrodzona, genetyczna choroba polegająca na gromadzeniu się w organizmie i toksycznym wpływie aminokwasu) i tzw. chorobę syropu klonowego (genetyczna choroba metabolizmu aminokwasów). Choroby te są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. W ich przypadku należy kontrolować stężenie fenyloalaniny we krwi dziecka. Jeżeli stężenie to jest za wysokie należy wprowadzić specjalne mieszanki odżywcze. U dzieci z chorobą dotyczącą zaburzenia metabolizmu aminokwasów należy wprowadzić mieszanki o niskiej zawartości nietolerowanych aminokwasów.

Inną przeszkodą w karmieniu piersią mogą być też zaburzenia ssania i połykania (najczęściej zaburzenia te występują u wcześniaków z niską masą urodzeniową). Wówczas pokarm matki podaje się przez sondę. Trudności takie mogą też wystąpić w przypadku rozległego rozszczepu wargi lub podniebienia u niemowląt.

Ze strony matki zdecydowanym przeciwwskazaniem do karmienia piersią jest ostra niewydolność krążenia, karmienie piersią może być niechcianym dodatkowym obciążeniem. Choroby infekcyjne jak np. zapalenie piersi nie uzasadniają przerwania karmienia.

Fragment wytycznych dotyczących karmienia piersią:
  1. Mleko matki jest pokarmem z wyboru dla wszystkich noworodków.
  2. Gdy niemożliwe jest bezpośrednie karmienie piersią należy zapewnić dziecku odciągnięte mleko.
  3. Karmienie piersią powinno się rozpocząć jak najszybciej po narodzinach.
  4. Noworodki powinny być karmione zawsze wtedy gdy zwiększa ich ruchliwość oraz czujność.
  5. Dziecko będące często z matką szybciej uczy się prawidłowego karmienia piersią.
  6. Pokarm doskonale zaspokaja potrzeby i wystarcza do podtrzymania optymalnego wrzostu i rozwoju dziecka.
Prawdą jest, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Dzieciom mleko matki smakuje o wiele bardziej niż inny jego rodzaj. U każdej matki skład mleka jest inny i dopasowuje się do potrzeb dziecka. Mleko matki jest pokarmem a zarazem lekarstwem. Zawiera żywe komórki, które chronią dziecko przed wirusami i bakteriami.

U kobiet karmienie piersią przychodzi w sposób naturalny. Jeśli jednak masz z tym problem zwróć się do lekarza pediatry, który powie jak sobie radzić i ewentualnie dobierze odpowiednie dla dziecka mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane oznaczone cyferką 1 może być podawane dziecku już od dnia narodzin. Dzieci karmi się sztucznym pokarmem z powodu niewystarczającej ilości pokarmu u matki lub z innych powodów w których ma znaczenie zdrowy rozwój malucha. Czasami zdarzy się tak, że sztuczny pokarm może służyć do dokarmiania lub jako pojedyncze pożywienie zastępujące mleko matki.

Aby zaspokoić naturalny apetyt dziecka, należy podawać mleko zgodnie z zalecaniami umieszczonymi na opakowaniu produktu. Zaspokoi ono potrzeby żywieniowe dziecka. Jeśli karmimy butelką warto jest się zaopatrzyć w więcej niż jedno opakowanie mleka modyfikowanego na tydzień.

W sprzedaży jest również dostępne mleko modyfikowane hipoalergiczne. Jest to mleko, w którym białko zostało poddane obróbce, aby zmniejszyć właściwości alergiczne mleka. Mleko hipoalergiczne chroni organizm dziecka.

Mleko modyfikowane jest produkowane z mleka krowiego, które zostaje poddane specjalnym procesom, aby maksymalnie zbliżyć jego skład do mleka matki i aby dostarczało odpowiednich składników niezbędnych do wzrostu i rozwoju dziecka od chwili narodzin.

Wzorując się na mleku matki i biorąc pod uwagę potrzeby intensywnie rozwijającego się organizmu malycha, naukowcy opracowali receptury mleka modyfikowanego odpowiedniego dla niemowląt i małych dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Rozważono również to że dzieci mają różne potrzeby i wymagania, tak powstało wiele rodzajów mleka modyfikowanego.

W pierwszym półroczu życia niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny otrzymać mniej więcej 5-6 posiłków dziennie. Zbyt duża liczba posiłków obciąża niedojrzały przewód pokarmowy dziecka.

Autor:

Alicja Chrobak