Szukaj

Jęczmień, guzki i drganie powiek u dziecka

Powieki pomimo tego, że są bardzo niewielką częścią ciała pełnią niezwykle istotną rolę. Między innymi ochraniają oczy i oczyszczają je. Jednak nieprawidłowa higiena oczu i powiek może przyczynić się do rozwoju choroby powiek.

Podziel się
Oczy dziecka

Powieki u dziecka mogą przyjmować różny kolor, który świadczy o stanie zdrowia dziecka. Jeśli twój maluszek ma zbyt ciemne powieki i obrzęknięte to powinien być dla ciebie sygnał, że bobas jest przemęczony. Jednak niektóre bobaski przychodzą na świat z ciemnymi i obrzękniętymi powiekami i pozostają tak przez całe życie.

Drganie powiek

Drganie powiek najczęściej jest spowodowane podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu. Czasami przyczyną drgania powiek jest wadliwe połączenie nerwowo-mięśniowe.

W większości przypadków drganie powiek u dziecka ma przejściowy charakter i jest krótkotrwałe. Drganie powiek u dziecka może ustąpić samoistnie jednak zdarzają się przypadki, że aby to wyleczyć konieczne jest uzupełnienie niedoborów pokarmowych.

Za drganie powiek mogą być również odpowiedzialne niedobory żywieniowe, dlatego warto wprowadzić do diety maluszka wapń, magnez, miedź i witaminy z grupy B. Są to substancje niezbędne prawidłowej pracy układu nerwowego. Ulgę w nadmiernym drganiu powieki może przynieść także masaż wokół powieki lub karku.

Guzki na powieka

U niektórych dzieci występują guzki na powiekach. Są one uważane za zmiany skórne i często przyjmują postać brodawek lub krostek. Jeśli zauważysz u swojego maluszka zmiany na powiece warto skontaktować się jak najszybciej z lekarzem, gdyż przyczyną wystąpienia guzka może być infekcja, która może przenieść się na oko.
 

Jęczmień na powiekach

Jęczmień na oku przybiera postać czerwonego, swędzącego miejsca, które jest nieco wypukłe. Jęczmień powstaje w wyniku rozmnażania się bakterii w gradówce. Jęczmień z reguły ustępuje samoistnie i nie wymaga szczególnego leczenia. Należy zwracać uwagę na fakt, że jęczmień jeżeli już raz wystąpi często lubi się nawracać. Za wystąpienie  jęczmienia u dziecka najczęściej odpowiedzialna jest nieprawidłowo zbilansowana dieta.

Lecząc jęczmień warto przemywać oczy dziecka mlekiem. Pomocne jest również nakładanie ciepłych i zimnych kompresów, gdyż pomagają uwolnić zgromadzoną ropę. Pamiętaj również, że jęczmień można bardzo łatwo przenieść,dlatego zadbaj o to by w czasie choroby szczególnie dbać o higienę rąk.