Szukaj

Kolka u dziecka

Występowanie kolki u dziecka jest bardzo męczące dla samego maluszka i dla jego rodziców czy opiekunów. Ból spowodowany kolką wywołuje płacz u bobaska i rozdrażnienie u rodziców. W większości przypadków rodzice nie wiedzą jak złagodzić ból i płacz bobasa lub co może być przyczyną kolki.

Podziel się
Pierwsze kroki chłopca

Dziecko mające kolkę

  • podnosi do góry kolana zaciska piąstki
  • podnosi swoja aktywność fizyczna i ruchową
  • zaciska mocno powieki lub szeroko je otwiera
  • marszczy brwi
  • wstrzymuje oddech

Kiedy dziecko ma atak kolki płacz zakłóca jego prawidłowe funkcjonowanie. Wówczas maluszek nerwowo szuka piersi matki nie może spać ani jeść.

Kolki najczęściej występują u bobasków w drugim lub trzecim tygodniu życia i zanikają po skończeniu trzeciego miesiąca życia dziecka. U niektórych bobasków zdarza się, że kolka trwa jeszcze do 5 miesiąca życia.

Przyczyna kolki u dzieci nie jest dokładnie znana. Istnieje wiele teorii wyjaśniających przyczyny wystąpienia kolki u dziecka. Najnowsze badania przedstawiają kilka potencjalnych przyczyn występowania kolki u dzieci. Oto one:
  • Przeciążenie
W pierwszym tygodniu życia dzieci odbierają niewiele bodźców z czasem jednak ich liczba się zwiększa przez co bobas jest przeciążony ich nadmiarem i jest rozdrażniony. W związku z tym po całym dniu przepełnionym nadmiarem bodźców wieczorem malec odreagowuje codzienny stres w postaci płaczu wywołanego kolką. Jeśli uważasz, że przyczyna kolki u twojego bobasa jest nadmiar bodźców zewnętrznych zrezygnuj z kołysania bobasa, podskakiwania, bujania. To może tylko pogorszyć całą sytuację. Warto zaobserwować jak malec reaguje na bodźce i jeśli przy ich wykonywaniu płacze się nasila zrezygnuj z nich.
  • Nierozwinięty układ pokarmowy
Niedojrzały dostatecznie układ pokarmowy bobasa może również niekorzystnie wpływać na powstanie kolek. Niedostosowany do prawidłowego trawienia układ pokarmowy powoduje, że w chwili wydalania gazów przez dziecko dochodzi do bolesnych skurczów.
  • Refluks
Wracająca kwaśna treść żołądka podrażnia gardło maluszka a tym samym wywołuje ból i płacz u malca.
  • Środowisko
Badania donoszą, że dziecko przebywające w otoczeniu palaczy jest bardziej skłonne do kolki. Tytoń i dym papierosowy rozdrażniają malca zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia kolki.
  • Problemy z pokarmem u matki
Wszelkie problemy z pokarmem u matki zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia kolki u maluszka.  U większości matek wieczorową pora obserwuje się mniejsza ilość pokarmu w związku z tym dziecko nie jest w stanie spożyć wystarczająco ilość pokarmu i płacze.
  • Nerwowi rodzice
Inna teoria na przyczynę kolki wskazuje zdenerwowanie rodziców. Maluszki wyczuwają stres i zdenerwowanie u rodziców w związku z tym na ich napięcie reagują płaczem i kolką.