Nieprawidłowy zgryz i ortodoncja u dziecka
Wady zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów szczęki w stosunku do odpowiadającym ich zębów żuchwy. Wymagają one długiego i kosztownego leczenia, dlatego warto zadbać już od urodzenia dziecka o prawidłowy rozwój jego zgryzu.
Profilaktyka
Od urodzenia dziecka powinniśmy zadbać o prawidłowy rozwój zgryzu u dziecka. W tym celu powinno się zwracać uwagę na to, aby:- dziecko nie było zbyt płasko ułożone podczas snu i karmienia, gdyż prowadzi to do tyłozgryzu
- dziecko nie było ułożone zbyt wysoko w czasie snu i karmienia, gdyż przyczynia się to do rozwoju przodozgryzu
- dziecko korzystało ze smoczka używanego do karmienia o anatomicznym kształcie
- dziecko nie ssało zbyt długo gryzaczka lub palca, gdyż prowadzi to do zgryzu otwartego
- dziecko miało zamknięte usta podczas oddychania
W profilaktyce nieprawidłowego zgryzu u dziecka ważne jest także to, aby leczyć na czas wszelkie przeziębienia i katar u dziecka. Ważne są także wizyty u laryngologa jeśli istnieje podejrzenie trzeciego migdałka.
Skuteczność regulacji zgryzu jest większa im młodsze jest dziecko. Kiedy leczenie wad zgryzu rozpoczyna się w dzieciństwie trwa ono krócej i jest bezbolesne.
Zwykle leczenie ortodontyczne można rozpocząć już w wieku 11, 12 lat. Dziecko ma już wtedy wszystkie zęby stałe i lekarz jeśli istnieje taka potrzeba może rozpocząć korekcję zgryzu dziecka.
Zobacz również:
- Guzek w piersi w czasie karmienia
- Czy warto zaszczepić dziecko?
- Zachowania aspołeczne dziecka
- Zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy, leczenie
- Jak zapobiegać ukąszeniom i użądleniom owadów u noworodka i małego dziecka
- Odkrywanie własnego ciała przez dziecko
- Kiedy dla dziecka liczy się tylko mama
- Autyzm u dziecka
Aparaty ortodontyczne
Aparat ortodontyczny jest dobierany i wykonywany indywidualnie do osoby i do jej wady zgryzu. Jest to aparat korekcyjny, który pomaga w kształtowaniu prawidłowego zgryzu u dziecka.Aparat ortodontyczny wywiera stały niezbyt mocny ucisk na poszczególne zęby w zaplanowanych kierunkach. O skuteczności stosowania aparatu ortodontycznego decyduje możliwość zmiany struktury kości w odpowiedni długim czasie. Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa średnio od 1, 5 roku- przy aparacie stałym do 3,5 roku przy aparacie ruchomym.
Budowa aparatu ortodontycznego ruchomego
Klasyczny aparat ortodontyczny ruchomy, który można zdejmować na kilka godzin w ciągu dnia zbudowany jest z plastikowej płytki i metalowych sprężynek, klamer, drutów i śrubek.
Budowa aparatu ortodontycznego stałego
Ten typ aparatu jest przymocowany do do każdego zęba za pomocą specjalnego cementu. Wcześniej do każdego zęba były przymocowywane klamerki wykonane z metalu, obecnie postęp technologiczny pozwala na zastąpienie metalu plastikiem w różnych kolorach, a nawet przezroczystym.Jak wygląda zakładanie stałego aparatu ortodontycznego?
Zakładanie aparatu ortodontycznego jest bezbolesnym zabiegiem, który można stosować tylko za stałe zęby.Ortodonta po oczyszczeniu zębów specjalnym cementem przymocowuje klamerki do zębów
Następnie stalowym prętem łączy wszystkie klamry , w taki sposób aby w konkretnych punktach powstało odpowiednie naprężenie. W czasie kolejnych wizyt kontrolnych u ortodonty naprężenia są regulowane w zależności od zmiany ułożenia zębów.
Przy stosowaniu aparatu ortodontycznego bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, gdyż budowa aparatu powoduje zaleganie pokarmów na zębach, co prowadzi do próchnicy.
Dziecko szybko przyzwyczaja się do noszenia aparatu. Jeżeli jednak czuje ból lub dyskomfort wywołany noszeniem aparatu, należy jak najszybciej skontaktować się z ortodontom w celu usunięcia dokuczliwych dolegliwości.