Nieutulony płacz u niemowlaka
W życiu każdych rodziców następuje okres, podczas którego niemowlak płacze nawet kilka razy w ciągu dnia. Jest to dla nich męczące i często denerwują się z tego powodu. W gorszym przypadku, dziecku towarzyszy dodatkowo gorączka i kłopoty z brzuszkiem. Płacz nieutulony daje się mocno we znaki i może sygnalizować różne powikłania.
Co to jest płacz nieutulony?
Płacz nieulotny często mylony jest w praktyce z krzykiem mózgowym, który ma znacznie poważniejsze skutki. Ten pierwszy charakteryzuje się nagłym wystąpieniem i nieustającym, niekontrolowanym przebiegiem. Często zjawisko to trwa ponad trzy godziny i występuje zaraz po przebytym szczepieniu lub w dniu następnym. Taki objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem pediatrą, mimo iż nie zawsze oznacza uszkodzenia układu nerwowego lub inne powikłania neurologiczne. Płacz nieutulony przeważnie występuje u niemowląt. Wówczas dochodzi do krzyków, głośnego płaczu, a także gwałtownego rzucania rączkami i nóżkami przez malucha. Rodzic nie może nawiązać ze swoją pociechą żadnego kontaktu, a tym bardziej w żaden sposób nie może jej uspokoić. Zazwyczaj objaw ten z czasem mija, ale jest również tak, iż dochodzą do niego inne, groźne powikłania.
Płacz nieutulony a kolka
Płacz nieutulony występuje często wraz z towarzyszącą dziecku kolką. Zdecydowanie łatwiej opisać jej objawy niż to czym ona jest. Pojawia się nagły płacz dziecka, a rodzic w żaden sposób nie może go uspokoić, co jest wyczerpujące i często powoduje w nim bezradność. Maluch gwałtownie rusza nóżkami, co może świadczyć o napiętym brzuchu i ciążących w nim gazach. Z kolką mamy do czynienia, gdy płacz dziecka jest dłuższy niż trzy godziny, a sama dolegliwość trwa 3 dni w tygodniu, przez minimum trzy tygodnie. Ponieważ samo noszenie na rękach nie wystarczy, sprawdźmy co jeszcze możemy zrobić dla swojej pociechy.
- ogrzewanie brzuszka – w ten sposób gazy, dzięki wyższej temperaturze, ulegają rozprężeniu. Służą do tego termofor,chuchanie ustami na brzuch malucha lub ciepłe powietrze z suszarki,
- masaż brzucha – rodzic powinien wyczuć napięte miejsce i masować je opuszkami palców, okrężnymi ruchami,
- ziołowe herbatki – warto sięgnąć po herbatkę koperkową, należy jednak uważać z jej ilością, aby nie przesadzić,
- leki – pomogą w procesie wydalania gazów,
- zastosowanie homeopatycznych czopków,
- katetery, rurki – stosowane do odbytu, w celu ujścia ciążących gazów.
Zobacz również:
- Jak opatrywać rany u małego dziecka?
- Niechęć dziecka do kąpieli
- Jak przemoc fizyczna wpływa na psychikę dziecka?
- Pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka
- Czy samotność matki może przyczyną niedowagi dziecka?
- Zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka
- Uzależnienie dziecka od słodyczy
- Obcinanie paznokci i pielęgnacja noska niemowlaka
Płacz nieutulony a gorączka
Płacz nieutulony to także charakterystyczny objaw gorączki u niemowlaka. Tutaj też przytulanie i kołysanie nie wystarczą. Gorączkę u malucha rozpoznamy po wysokiej temperaturze ciała – 38 stopni Celsjusza. Bardzo ważną czynnością jest szybie reagowanie i próba jej zbicia, jeszcze przed wizytą u lekarza. Często towarzyszą jej duszności, kaszel, biegunka, wymioty czy drgawki. Niemowlę odczuwa niechęć do jedzenia i picia, a także przytrzymuje mocz. Każdy rodzic powinien pamiętać, aby nie ignorować wysypki, która sygnalizuje wysoką gorączkę u dziecka. Zatem co zrobić, aby ulżyć mu cierpienia?
Konsultacja u lekarza to podstawa, zanim jednak się do niego udasz, podaj dziecku paracetamol lub ibuprofen w syropie, jeśli twoja pociecha nie ma biegunki, zastosuj czopek na zbicie gorączki, pamiętaj, aby schładzać ciało malucha, a nie nakładać na niego kolejnych warstw kaftaników, przystawiaj go często do piersi, a starszemu maluchowi podawaj wodę i herbatki ziołowe.
Płacz nieutulony u twojej pociechy to bardzo uciążliwa dolegliwość nie tylko dla ciebie, ale też dla niej. Pamiętaj, że najważniejszy jest twój spokój i opanowanie. Dziecko odczuwa każdą, zarówno negatywną, jak i pozytywną twoją emocję! Dlatego też staraj się utrzymać swoje nerwy na wodzy i racjonalnie podejść do sytuacji. Jeśli płacz jest nieustępliwy, mimo przytulania i kołysania, zgłoś się do pediatry, ponieważ niewykluczone, że twój niemowlak walczy z jakąś konkretną dolegliwością.
Autor: Paulina Klimek