Odkrywanie własnego ciała przez dziecko
Dziecko już niemal od narodzin uczy się odkrywania swojego ciała. Naukę tę rozpoczyna od odkrywania rączek i nóżek. Już czterotygodniowy noworodek stara się zapanować na ruchami swoich rączek i nóżek, próbując trącać i dotykać przedmiotów.
Usta dziecka
Najważniejszym organem zmysłów dla dziecka są jego usta. Dlatego dziecko poznaje swoje ciało wkładając poszczególne części ciała do buzi. Usta odgrywają kluczową role w procesie poznawania swojego ciała przez dziecko.
Odkrywanie rączek
- Rączki noworodka są stale zwinięte w piąstki, otwierają się w momencie, gdy się ich dotknie. Jest to tak zwany odruch chwytny. Jeżeli dotknie się dłoni niemowlęcia palcem, dziecko chwyta go i mocno trzyma. Zanika on po 2 miesiącu życia, gdyż wtedy niemowlę zaczyna świadomie chwytać przedmioty.
- Około 3 miesiąca niemowlę zaczyna wkładać do ust otwarte dłonie. Potrafi także prostować ręce i wyciągać je, gdy rodzic pochyla się nad łóżeczkiem.
- Już około 4 miesiąca życia dziecka, jest ono w stanie chwytać i utrzymywać w rączce większe przedmioty
- 6 miesięczne dziecko potrafi przekładać przedmioty z rączki do rączki
- Około 8-9 miesiąca dziecko potrafi chwytać przedmioty kciukami i pozostałymi palcami jak nożycami.
- Po 12 miesiącu życia, dziecko doskonali chwyt i jest w stanie posługiwać się palcem wskazującym i kciukiem jak pęsetą.
Zobacz również:
- Kiedy dla dziecka liczy się tylko mama
- Pierwsza kąpiel noworodka
- Uzależnienie dziecka od słodyczy
- Ostre i przewlekłe bóle kości oraz złamania i pęknięcia kości u dziecka
- Bezsenność i choroba lokomocyjna u dziecka
- Mleko matki czy modyfikowane – które zdrowsze dla dziecka?
- Obowiązki domowe dziecka
- Objawy zapalenia zatok przynosowych u dzieci
Aby stymulować rozwój rączek i nóżek dziecka warto nad jego łóżeczkiem zawiesić poruszającą się i grającą zabawkę. Należy także pamiętać, aby w łóżeczku malca znajdowało się kilka prostych zabawek, dobranych do jego wieku.