Opóźnione dojrzewanie płciowe
Dojrzewanie płciowe inaczej zwane pokwitaniem jest to czas, w którym dojrzewają organy płciowe dzieci. Po okresie pokwitania organy płciowe zaczynają pełnić funkcje rozrodcze. Zdarza się jednak przypadki, opóźnienia dojrzewania płciowego. Co jest za to odpowiedzialne? Oto kilka informacji.
Okres pokwitania
U chłopców pokwitanie najczęściej objawia się wzrostem poziomu androgenów - hormonów męskich. W rezultacie u chłopców można zaobserwować obniżenie głosu. Następuje również szybszy przyrost mięśni zwłaszcza w okolicy barków. Co więcej wzwody są znacznie częstsze a organizm zaczyna wydzielać nasienie.
U dziewcząt natomiast mamy do czynienia z wzrostem hormonów żeńskich. W związku z tym zaczynają one miesiączkować a ich kształty stają się bardziej zaokrąglone. Obserwuje się również szybszy rozwój piersi.
Opóźnione dojrzewanie płciowe
Czasami zdarza się jednak, że dojrzewanie płciowe jest opóźnione i zarówno chłopcy jak i dziewczynki nie rozwijają się w prawidłowy sposób.
Zobacz również:
W większości przypadków okres pokwitania rozpoczyna się mniej więcej w wieku, w którym występował on u rodziców dzieci. Zazwyczaj jest to około 15 roku życia.
Za opóźnione dojrzewanie uważa się brak oznak pokwitania w okresie większym niż dwa lata po 15 roku życia. Najczęściej z opóźnionym dojrzewaniem mamy do czynienia u dzieci drobnych lub niedożywionych. Okazuje się również, że przyczyna opóźnionego dojrzewania płciowego są również przewlekłe choroby lub przyjmowanie steroidów.
Jeśli zauważysz brak wszelkich oznak dojrzewania płciowego u swojego dziecka po 15 roku życia należy skontaktować się z lekarzem, który pozwoli określić ewentualne przyczyny opóźnienia dojrzewania.
Konsekwencją opóźnionego dojrzewania płciowego u dzieci jest utrata pewności siebie, czego konsekwencją mogą być różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Aby temu zapobiec zastanów się czy nie należy skierować dziecka na terapie zajęciową, która w tym trudnym dla niego okresie uchroni go przed różnego rodzaju zaburzeniami. Pamiętaj również, by dawać dziecku oparcie bez względu na wszystko.