Szukaj

Owrzodzenie jamy ustnej u dziecka

Dzieci są szczególnie narażone na wystąpienie owrzodzenia jamy ustnej. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować owrzodzenie jamy ustnej dziecka. Oto kilka wskazówek co może powodować owrzodzenie jamy ustnej dziecka i jak mu zapobiec.

Podziel się
Białe zęby

Co powoduje owrzodzenie jamy ustnej u dziecka?

Główną przyczyną wystąpienia owrzodzenia w jamie ustnej u dziecka jest nagryzienie języka lub policzka.

Dodatkowo za powstanie owrzodzenia jamy ustnej u dziecka są odpowiedzialne niedobory żywieniowe oraz brak witamin, szczególnie witaminy A i C. Niedobór cynku może być również dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi owrzodzenia w jamie ustnej dziecka.

Co więcej okazuje się, że niekorzystny wpływ na jamę ustną dziecka mają również wypełnienia rtęciowe w ubytkach zębów. Spowodowane jest to tym,iż rtęć, która przedostaje się do śliny dziecka podrażania wnętrze jego jamy ustnej powodując powstanie ran i owrzodzeń.

Inne czynniki powodujące owrzodzenie jamy ustnej u dziecka:
  • nieregularne szczotkowanie zębów
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • niewłaściwa higiena i szczotkowanie aparatów ortodontycznych
Jeśli w jamie ustnej twojego maluszka przez dłuższą ilość czasu obserwujesz owrzodzenia, taki stan może wskazywać na występowanie chorób metabolicznych u dziecka, takich jak cukrzyca lub zespół złego wchłaniania.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia owrzodzenia jamy ustnej u dziecka?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia owrzodzenia jamy ustnej u dziecka warto zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka. W tym celu warto zadbać o to by malec mył zęby oraz robił to w prawidłowy sposób. Warto również zwrócić uwagę na regularne wizyty stomatologiczne dziecka.

Przegryzienie języka lub policzków jest początkiem wystąpienia owrzodzenie w jamie ustnej, dlatego należy zrobić wszystko by do tego nie dopuścić. W tym celu postaraj się by malec spożywając posiłki jadł pomału i nie rozmawiał podczas jedzenia.

Gojenie się owrzodzeń w jamie ustnej dziecka przyśpiesza płukanie ust ciepłą, osoloną woda. Do takiego roztworu warto również dodać wyciąg z nagietka lekarskiego.

Pamiętaj, że uporczywe owrzodzenia w jamie ustnej dziecka powinien zobaczyć lekarz, który określi przyczynę ich występowania oraz wykluczy lub potwierdzi ewentualne dolegliwości, które mogą powodować występowanie owrzodzenia jamy ustnej.

W wielu przypadkach zdarza się, że owrzodzenie jamy ustnej u dziecka jest wywołane kandydozą, czyli pleśniawkowym zapaleniem jamy ustnej, które najczęściej występuje u dzieci karmionych z butelki.