Szukaj

Rozszczep kręgosłupa u dziecka

Obecnie liczba dzieci przychodzących na świat z rozszczepem kręgosłupa maleje. Zapewne jest to spowodowane rozpowszechnieniem się przyjmowania przez kobiety preparatów zawierających kwas foliowy. Młode matki powinny go przyjmować przed poczęciem dziecka i przez dwa miesiące po jego narodzinach.

Podziel się
dziecko z mamą
Rozszczep kręgosłupa jest to schorzenie, które charakteryzuje się nieprawidłowym łączeniem się kręgów. W konsekwencji dochodzi do powstania przerwy między kręgami. Rozszczep kręgosłupa najczęściej występuje w dolnej częściej i ujawnia się w postaci brązowego zagłębienia lub owłosionego znamienia.

Rozszczep kręgosłupa u dziecka może przyjmować różną postać. W przypadku najcięższej postaci choroby z rdzeniu kręgowego wydostaje się wyciekający płyn kręgowy. Konsekwencją takiej sytuacji może być paraliż nóg, nietrzymanie moczu lub stolca. Jest to niezwykle kłopotliwe zwłaszcza w późniejszym okresie, kiedy dziecko staje się coraz starsze.

Przyczyna rozszczepu kręgosłupa u dziecka nie jest dokładnie znana. Przypuszcza się, że przyczyną powstania tej wady są predyspozycje genetyczne lub niekorzystne środowisko prenatalne. Również nieprawidłowo zbilansowana dieta, uboga w kwas foliowy może przyczynić się do powstania schorzenia.

Rozszczep kręgosłupa może być już wykryty w okresie prenatalnym. Dokonuje się tego przy pomocy badania krwi lub badania ultrasonograficznego czy badania punkcji owodni. Obecnie trwają badania, by już na etapie prenatalnym móc operacyjnie leczyć rozszczep kręgosłupa u nienarodzonego dziecka.