Szukaj

Świnka u dziecka

Zapewne większość osób w dzieciństwie chorowała na świnkę. Najczęściej nie pamięta się o tym, bądź zna z opowieści rodziców. Jednak nie warto lekceważyć choroby u dziecka. Co warto wiedzieć, aby uniknąć poważnych powikłań?

Podziel się
Chłopiec z obrzękiem ślinianek przyusznych podczas świnki Fot. lic. CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

Co to za choroba?

Świnka to choroba wirusowa, której główną przyczyną jest zapalenie ślinianek przyusznych, bądź jest przenoszona drogą kropelkową i przez ślinę. Po zarażeniu ślinianki powiększają się, przez co dziecko odczuwa nieprzyjemny ból. Najczęściej problem ten dotyka dzieci w przedziale wiekowym 5-14 lat. Po przejściu choroby, rzadko zdarza się, aby zachorować ponownie, ponieważ organizm uodparnia się na wirus.

Objawy świnki u dziecka

Pierwszy etap choroby:

  • ból głowy,
  • brak apetytu,
  • podwyższona temperatura,
  • złe samopoczucie.

Drugim etapem świnki jest jednostronny obrzęk ślinianki przyusznej, który rozchodzi się do tyłu głowy i na boki. Następuje to zazwyczaj od jednej do dwóch dób po pojawieniu się pierwszych objawów. Opuchlizna utrzymuje się niekiedy do 10 dni. Przez obrzęk dziecko może mieć trudności z połykaniem posiłków ze względu na występujący ból. Dodatkowo maluch odczuwa suchość w ustach. Z czasem objawy ustępują.

Leczenie świnki u dziecka

Najważniejszą rzeczą w leczeniu jest  wypoczynek i izolacja chorego. Dodatkowo należy podawać dziecku środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz witaminy. Pomagają również ciepłe okłady. Robiąc posiłki należy pamiętać, żeby nie były za zimne ani za gorące.

Groźne powikłania świnki

Zdarza się, że oprócz ślinianek atakowane są również inne narządy. Oto kilka przykładów poważnych powikłań:

  • zapalenie gruczołów sutkowych,
  • zapalenie nerek,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

Widząc niepokojące objawy świnki, nie należy lekceważyć choroby i niezwłocznie wybrać się do lekarza.

Autor: Emilia Dłużewska