Szukaj

Tężec u dziecka

Tężec jest chorobą  wywoływaną przez laseczkę tężca, która do organizmu człowieka dostaje się przez otwarte rany. Zakażenie tężcem  zazwyczaj ma łagodny przebieg, jednak w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Podziel się
Dziecko myjące ręce

Objawy zakażenia tężcem

Do najczęstszych objawów zakażenia tężcem zalicza się:
  • bolesne skurcze mięśni
  • trudności w przeżuwaniu
  • dolegliwości w obrębie szczęki i żuchwy
  • pobolewanie karku i szyi

Nieleczony tężec może doprowadzić do trudności w oddychaniu i przełykaniu.

Jak można zakazić się tężcem?

Laseczki tężca znajdują się w glebie, główne w odchodach zwierząt. Bakterie te są niezwykle odporne na jakiekolwiek zmiany klimatyczne  przez co mogą nawet przetrwać suszę czy powódź.

Laseczki tężca do organizmu człowieka przedostają się przez otwarte rany i rozmnażają się w miejscu wtargnięcia do niej. Laseczki tężca dostają się do krwi człowieka i wraz z nią wędrują do ośrodków nerwowych odpowiedzialnych za pracę mięśni. Objawia się to napięciem mięśni.

Objawy zakażenia tężcem można obserwować już po 2 tygodniach od momentu zakażenia. Kiedy jednak nie podejmie się leczenia,  mogą utrzymywać się nawet przez 10 tygodni.

Nieleczenie tężca może spowodować powstanie różnego rodzaju powikłań. Między innymi może dojść do powstania problemów z oddychaniem, gdyż mięśnie oddechowe są osłabione na skutek niekorzystnego wpływu toksyn na serce oraz mięśnie gładkie tętnic.

Jak leczyć tężec

Leczenie tężca jest niezwykle trudne ze względu na to, że antybiotyki zabijają tylko bakterie a nie usuwają szkodliwych toksyn, które powodują największe szkody w organizmie osoby chorej. Do leczenia tężca wykorzystuje się również immunoglobuliny tężcowe.

Szczepienie przeciwko tężcowi


Niezwykle ważna jest profilaktyka przeciwko tężcowi. Najczęściej stosuje się szczepionki, które maja zapobiec ewentualnemu zakażeniu. Szczepionka przeciwko tężcowi zwykle podawana jest łącznie ze szczepionka przeciwko błonicy i kokluszowi. W Polsce szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe.

Aby zapobiec zakażeniu tężcem należy zadbać również, o to by wszelkie rany cięte były dokładnie oczyszczone. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zakażenia się laseczkami tężca.