Zachowania aspołeczne dziecka
Znaczna większość dzieci ma trudności z nawiązywaniem kontaktów społecznych. Niektórym rodzicom wydaje się to nawet niemożliwe. Jednak wśród małych dzieci zachowania aspołeczne są naturalne. Dopiero wraz z rozwojem malca sytuacja ta ulega zmianie.
Wspólna zabawa jest możliwa dopiero wtedy gdy dziecko zaczyna postrzegać druga osobę jako człowieka. W początkowej fazie rozwoju nie jest jeszcze w stanie brać pod uwagę odczuć i potrzeb innych.
Jak przygotować dziecko do życia społecznego?
Dziecko już od najmłodszych lat powinno oswajać się z rówieśnikami. Dzięki temu w przyszłości będzie potrafiło funkcjonować w społeczeństwie i nawiązywać kontakty społeczne. Bycie częścią rodziny jak również grupy rówieśniczej jest ważnym elementem rozwoju malca.
Zobacz również:
Początki uspołeczniania dziecka są dość trudne. Uzbrój się w cierpliwość, gdyż minie trochę czasu nim malec zacznie przestrzegać norm społecznych. Początkowo dzieci bardziej agresywne będą starały się dominować nad tymi uległymi, a główna formą spędzania czasu razem będą zabawy równoległe. Dzieci siedzą razem ale każde bawi się samodzielnie.
Pomimo tego, że u małych dzieci przeważa zabawa równoległa, to jednak dzieci przebywając z rówieśnikami nabywają pewnych umiejętności, które w przyszłości wykorzystają. Jeśli twój maluch przebywa z rówieśnikami znacznie szybciej zaczną współdziałać społecznie.
Dawniej uważano, że dziecko jest w stanie nawiązywać kontakty społeczne dopiero około 3 roku życia. Jednak obecne badania dowodzą, że wspólna zabawa z innym dzieckiem jest już możliwa po ukończeniu 1 roku życia.
Co więcej badania dowodzą również, że brak kontaktów społecznych z innymi dziećmi we wczesnym dzieciństwie nie wpływa na późniejsze relacje z rówieśnikami. Pamiętaj, by nie zmuszać malca na siłę do kontaktów z rówieśnikami. Malec kiedy będzie wystarczająco dojrzały by nawiązać kontakty społeczne z rówieśnikami z pewnością będzie się tego domagał.