Zapalenie spojówek i zez u dziecka
Oczy są odpowiedzialne za widzenie, dlatego należy o nie szczególnie dbać. Niestety są narządem podatnym na różnego rodzaju zakażenia. Oto kilka informacji na temat zapalenia spojówek u dziecka oraz zeza.
Zapalenie spojówek u dziecka
Zapalenie spojówek może występować w każdym wieku, jednak najbardziej podatne są dzieci. Główną przyczyną zapalenia spojówek są bakterie i wirusy. Dzieci często dotykają swoich oczu zabrudzonymi rączkami w związku z tym to one są najbardziej narażone na zakażenie.
Leczenie
W przypadku zapalenia spojówek u dziecka warto przemywać je mlekiem, najlepsze efekty daje mleko matki. Warto również przemywać oczy dziecka watą zamoczoną w roztworze, który przygotowuje się z nalewki ze świetlika. Dajemy jedną kroplę nalewki na kieliszek przegotowanej wody. Oczy maluszka należy przemywać delikatnie, a na końcu stanowczo otworzyć powieki. Pozwoli to na przedostanie się niewielkich ilości płynu do oczu. Powrót do zdrowia w przypadku zapalenia spojówek przyspieszy podawanie dziecku beta-karotenu.
Zobacz również:
Zez u dziecka
Zez jest dolegliwością wywołaną zaburzeniami gałki ocznej. Dziecko mające zeza nie jest w stanie skierować obu oczu na jeden punkt. Główną przyczyną zeza jest nieskoordynowane działanie zewnętrznych mięśni ocznych, które są odpowiedzialne z ruchy gałki ocznej.
U niemowląt zeza można rozpoznać dopiero po 3 miesiącu życia, gdyż do tego momentu ruchy gałek ocznych dziecka są niezależne. Jeśli po 3 miesiącach rozbieżność lub zbieżność gałek ocznych nie miną, warto skontaktować się z lekarzem lub okulistą.
Obecny postęp medycyny pozwala na niemal całkowite pozbycie się zeza. Stosuje się teraz takie techniki jak naciąganie lub wydłużanie mięśni wokół gałki ocznej. Dzięki temu dziecko jest w stanie lepiej kontrolować ruchy gałki ocznej.