Szukaj

Zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie ucha środkowego to częsta choroba wieku dziecięcego. W pierwszym okresie jest zazwyczaj infekcją wirusową. Szczyt zachorowań występuje między 6 a 18 miesiącem życia a częstotliwość obniża się po 7 roku życia.

Podziel się
Chore dziecko adstone.pl
Zapalenie ucha jest bardzo bolesne. Zwykle zaczyna się od kataru. Lepiej więc nie lekceważyć u niemowląt nawet banalnych infekcji. Budowa dziecięcego ucha jest odmienna niż u dorosłych i sprzyja przenoszeniu się zakażenia z nosogardła do ucha środkowego. Dlatego podczas zapalenia gardła i kataru obrzęk śluzówki i wydzielina zapalna przenoszą się na trąbkę słuchową. Zarazki przedostają się do ucha i zostają tam zamknięte jak w pułapce. Mnożą się wywołując stan zapalny.

Zapalenie ucha środkowego przytrafia się najczęściej dzieciom w pierwszych dwóch latach życia. Sprzyjają mu częste infekcje górnych dróg oddechowych, chodzenie do żłobka, przedszkola, alergiczny nieżyt nosa, palenie papierosów w obecności dziecka, przerost migdałków. Prawdopodobnie także długotrwałe ssanie smoczka. Początkowo zapalenie wywołują wirusy, które torują drogę bakteriom. Choć w obowiązkowym kalendarzu szczepień znajduje się szczepionka przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za częste zakażenia ucha środkowego, nie pozawala ona ochronić dziecka przed innymi intruzami wywołującymi chorobę.

Objawy zapalenia ucha środkowego są zwykle poprzedzone trwającym 2-3 dni katarem, kaszlem lub gorączką. Niemowlę gorączkuje, jest rozdrażnione, płacze, źle śpi, pociera główką o poduszkę lub sięga ręką do ucha. Wyraźnie cierpi. Odmawia jedzenia bo ssanie nasila ból. Głód i rozdrażnienie potęgują niepokój dziecka. Zapaleniu ucha może również towarzyszyć ból brzucha.

Wizyta u lekarza jest niezbędna. Większość pediatrów i lekarzy rodzinnych bez trudu rozpozna zapalenie ucha środkowego. Można je rozpoznać, oglądając ucho za pomocą otoskopu. To przyrząd przypominający długi długopis. Dzięki niemu lekarz może obejrzeć błonę bębenkową i ocenić, czy za nią, w uchu środkowym, znajduje się zapalny płyn. Podczas zapalenia błona jest czerwona i często uwypuklona. Badanie nie jest przyjemne ale trwa kilka sekund. Podczas badania trzeba trzymać dziecko mocno, aby się nie poruszyło. Jeśli szarpnie główką badanie będzie bolesne. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz wypisze skierowanie do laryngologa dziecięcego.

Jeśli malec ma dwa latka lub więcej, to jego pierwsze zapalenie ucha a objawy są łagodne, pediatra może wstrzymać się od przepisania antybiotyku zalecając podawanie jedynie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Choroba sama bowiem mija w większości przypadków, a podawanie antybiotyku zwiększa oporność  bakterii na leki. Poprawa powinna nastąpić po 24-48 godzinach. Dotyczy to jednak dzieci powyżej roku. Dopiero gdy takie leczenie nie zadziała, lekarz zaleca antybiotyk. Niemowlęta i roczniaki dostają antybiotyk od razu, bez leczenia objawowego.

Jak zatem pielęgnować dziecko chore na zapalenie ucha?

Nawet jeśli malec poczuje się lepiej nie przerywaj kuracji antybiotykiem. To grozi nawrotem choroby i powikłaniami. Jeśli po dwóch lub trzech dobach nie zauważasz poprawy, a dziecko nadal gorączkuje i płacze zgłoś się do lekarza. Ważne jest też, aby malec dużo pił, jest to bardzo potrzebne zwłaszcza przy gorączce. Zadbaj więc o prawidłowe nawodnienie  twojego dziecka. Nie pal też przy dziecku papierosów. To opóźnia zdrowienie i sprzyja kolejnym infekcjom. Nie należy też zmuszać dziecka do jedzenia. Przez dzień lub dwa może zjadać mniej. Gdy ból minie apetyt powróci.
   
Zapalenie ucha środkowego jest jak się okazuje częstym schorzeniem występującym u dzieci . Ponadto jest to przypadłość dość bolesna i utrudniająca dzieciom funkcjonowanie. Nie zwlekajmy zatem z szybkim udaniem się do lekarza rodzinnego czy pediatry. Oszczędzimy tym samym naszemu maluchowi niepotrzebnego bólu i stresu.


Autor:

Marta Kleszowska