Zęby wrażliwe oraz kamień nazębny u dziecka
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest koniecznym warunkiem do posiadania zdrowych zębów. Naukę pielęgnowania zębów należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko jako dorosła osoba będzie uważało higienę jamy ustnej za priorytet. Oto kilka wskazówek jak dbać o zęby nadwrażliwe i z kamieniem nazębnym w przypadku małych dzieci.
Płytka i kamień nazębny
Płytka nazębna powstaje na zębach w wyniku namnażania się bakterii w jamie ustnej. Bakterie te przyczepiają się do szkliwa zębów. Z kolei kamień nazębny powstaje ze związków wapnia, które samodzielnie wiążą się z zębami.Wewnątrz kamienia żyje płytka bakteryjna, która z czasem powoduje zakażenie dziąseł i przyczynia się do psucia i wypadania zębów.
Aby zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. W przypadku kamienia nazębnego konieczne jest również jego regularne usuwanie u stomatologa.
Zobacz również:
- Pielęgnacja nosa i uszu dziecka
- Jak odżywiać dziecko, gdy karmienie piersią jest niemożliwe?
- Bóle brzucha i migrena brzuszna u dziecka
- Pęknięcie błony bębenkowej u dziecka
- Reanimacja niemowlęcia lub małego dziecka
- Mleko matki czy modyfikowane – które zdrowsze dla dziecka?
- Próchnica i przebarwienia zębów u dziecka
- Higiena uszu dziecka
Warto również postarać się, aby od najmłodszych lat wpoić dziecku, by codziennej higienie jamy ustnej prócz mycia zębów, towarzyszyło również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej. Resztki pokarmów, które znajdują się między zębami są główną przyczyną rozwoju bakterii.
Zęby wrażliwe
Nadwrażliwość zębów jest dość powszechnym zjawiskiem. Jej głównym powodem jest odkrycie zębów i nerwów w dziąsłach lub miazdze zęba. Nadwrażliwość zębów objawia się ich silnym bólem przy spożywaniu gorących lub zimnych pokarmów.
Mając wrażliwe zęby bardzo łatwo jest doprowadzić do uszkodzenia zębów lub dziąseł. Dlatego tak jak w przypadku kamienia i płytki nazębnej konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularna kontrola zębów.
Warto również smarować wrażliwe miejsca watą nasączoną olejkiem goździkowym. Zwróć jednak uwagę, by olejku nie było zbyt dużo, gdyż jego nadmiar może spowodować podrażnienie języka. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty należy smarować zęby dwa razy dziennie, do momentu aż odczuje się znieczulenie nerwu.