Szukaj

Zwężenie odźwiernika u dziecka

Odźwiernikiem jest zastawka w żołądku, która jest początkiem jelita grubego i umożliwia przechodzenie do dwunastnicy pokarmu zmieszanego z kwasem żołądkowym. Zwężenie odźwiernika u dziecka występuje najczęściej od urodzenia. Wówczas ściany zastawki są pogrubione na skutek czego dochodzi do zwężenia odźwiernika.

Podziel się
Sen dziecka publicdomainpictures.net

Objawy


Głównym objawem zwężenia odźwiernika u dziecka są charakterystyczne wymioty. Dochodzi do nich na skutek skurczu żołądka. W przypadku dzieci cierpiących na zwężenie odźwiernika są one skurcze żołądka są znacznie silniejsze, jednak zamiast przepchać pokarm przez zwężenie wypychają go do góry, czego rezultatem są wymioty.

Wymiociny mają postać sfermentowanego pokarmu. Możemy zaobserwować, że dziecko nie rozwija się prawidłowo i nie przybiera na wadze. Co więcej, maluszek jest rozdrażniony i często płacze. Również zjada znacznie mniej pokarmu niż zdrowe dzieci.

Dolegliwości żołądkowe u chorych dzieci nasilają się w momencie wypełniania żołądka pokarmem. Często dolegliwości dziecka związane z zwężeniem odźwiernika są mylone z zaparciami, gdyż maluch rzadko oddaje kał w bardzo małych ilościach.

Zalecenia


Jeśli zaobserwujesz u swojego maleństwa zaburzenia wzrostu i rozwoju natychmiast powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej leczenie zwężenia odźwiernika wymaga leczenia operacyjnego. Po zabiegu konieczne są konsultacje z dietetykiem, który ustali dla dziecka zrównoważoną, wysokokaloryczna dietę. Wówczas unikniemy poważnych niedoborów żywieniowych u maluszka.