Szukaj

Czy słodziki są przydatne w odchudzaniu?

W bardzo wielu produktach o niskiej kaloryczności można znaleźć słodzik. Pojawia się on w napojach, przetworach owocowych, gumach do żucia oraz żywności dla diabetyków. Można kupić słodziki także w postaci sypkiej, płynnej lub drażetek. Są prawnie dopuszczonym dodatkiem do żywności.

Podziel się
Kostka cukru w ustach kobiety Fot. Mark Webb / sxc.hu
Czy można nimi zastąpić cukier? Czy obie substancje są tożsame? Czy słodziki wspomagają diety i odchudzanie?

Słodziki syntetyczne

Słodziki mogą być półsyntetyczne (poliole, inaczej polialkohole) lub całkowicie syntetyczne. Tych pierwszych zazwyczaj używają cukrzycy oraz osoby dbające o linię i o piękny uśmiech, ponieważ nie przyczyniają się do powstawania próchnicy. Najbardziej popularne to aspartam i acesulfam K. Są to substancje syntetyczne, które nie zawierają kalorii. Charakteryzują się również większą siłą słodzącą, także nie trzeba dodawać ich wiele.
Jeśli podgrzejemy aspartam powyżej 100 stopni Celsjusza, powstają szkodliwe związki i pojawia się metaliczny posmak. Pamiętajmy o tym, aby unikać takiej sytuacji. Nie mogą go stosować kobiety ciężarne i chorzy na fenyloketonurię, ponieważ zawiera aminokwas fenyloalanine (produkty z aspartamem mają naklejone ostrzeżenie).

Acesulfam K jest niebezpiecznym, ale najbardziej uniwersalnym środkiem słodzącym. Może pojawić się w zimnych i ciepłych produktach. W połączeniu z aspartamem szybciej daje słodki smak. Pamiętajmy o tym, że zastąpienie cukru słodzikami nie wiąże się bezpośrednio z utratą kilogramów. Nawet jeśli rezygnujemy w taki sposób z cukru, te kalorie dostarczamy z innych źródeł, czy produktów.

Słodziki półsyntetyczne

Słodziki półsyntetyczne charakteryzują się mniejszą intensywnością słodyczy, niż biały cukier. Są także od niego mniej kaloryczne.  Pojawiają się w substancjach, takich jak: mannitol, sorbitol oraz ksylitol. To związki naturalne występujące w roślinach, m.in. w: kłączach perzu, brzozie, czy śliwce. 1 polioli dostarcza zaledwie 2,4 kcal, tymczasem 1 g cukru – 4 kcal. Dodatek polioli niejako zwiększa objętość produktu, przez co staje się on mniej kaloryczny. Związki te także przynoszą przyjemny efekt chłodzenia (karmeli lub guma do żucia).

Bezpieczeństwo słodzików

Do tej pory pojawiły się dwa przypadki niekontrolowanego stosowania sorbitolu. Było to związane bezpośrednio z nadmiernym spożyciem (2 paczki dziennie) gumy do żucia. Skutkowało to biegunką i utratą masy ciała nawet o 20%. Wraz z rozwojem badań słodziki budzą coraz więcej wątpliwości. Przede wszystkim należy nie zapominać o zwykłej ostrożności. Przykładowo, popularna kiedyś sacharyna została wycofana z rynku, ze względu na rakotwórcze działanie. Trudno jest przewidzieć długotrwałe konsekwencje stosowania słodzików.
Niektórzy naukowcy i lekarza, zajmujący się badaniem negatywnych skutków wywołanych przez aspartam, uważają, że spożywanie tego środka może wywołać lub zaostrzyć przebieg wielu poważnych chorób, takich jak:
  • nowotwory mózgu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • epilepsję,
  • syndrom chronicznego zmęczenia,
  • chorobę Parkinsona,
  • chorobę Alzheimera,
  • zanik pamięci,
  • cukrzycę.
Wspominają także o ślepocie, migrenach oraz zaburzeniach w życiu seksualnym.

Autor:

Julia Płaneta