Szukaj

Czy tabletki na odchudzanie naprawdę działają?

Wiele kobiet, (choć nie tylko!), którym zależy na szybkim zrzuceniu masy ciała uważa, że zażywanie tabletek na odchudzanie całkowicie załatwi sprawę. Na tabletki odchudzające kobiety wydają coraz więcej pieniędzy, wierząc w ich „uzdrawiającą” moc, lecz jak jest naprawdę? Czy tabletki na odchudzanie faktycznie działają?

Podziel się
Tabletki Fot. Christer Rønning Austad / sxc.hu

Pozorne odchudzanie, czyli tabletki odchudzające

Tabletki odchudzające sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Osobom decydującym się na odchudzanie przy ich pomocy, nie przeszkadzają doniesienia o braku skuteczności czy wręcz szkodliwości tabletek odchudzających. Prawda jest jednak taka, że tabletki na odchudzanie oraz inne suplementy diety, faktycznie działają wspomagając odchudzanie lecz tylko i wyłącznie przy stosowaniu odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że tylko przy zmianie nawyków żywieniowych oraz przy intensywnym uprawianiu sportu, tabletki odchudzające mogą przynieść zamierzone efekty.

Tabletki zmniejszające łaknienie

Obok tabletek odchudzających są również takie, które ograniczają łaknienie. Do nich należy np. L-karnityna, czyli aminokwas, który pomaga regulować poziom cukru we krwi oraz przyspiesza metabolizm. Przemianę materii może również poprawić żeń-szeń, który skutecznie rozkłada tłuszcze w organizmie. Lekarze polecają także koenzym Q10, który również poprawia przemianę materii. Obok tych wszystkich specyfików znajdziemy także znany nam błonnik, który pomaga skutecznie oczyścić organizm. Te wszystkie powyższe suplementy diety są polecane przez specjalistów, lecz tak samo jak typowe tabletki odchudzające, działają jedynie w połączeniu z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi.

Groźna subitramina

Wcześniej wspomniane tabletki ograniczające łaknienie zdają się działać w sposób zalecany przez naukowców, lecz wiele z tych suplementów zawiera bardzo niebezpieczny dla ludzkiego organizmu składnik – subitraminę. Przez właśnie ten składnik z polskiego rynku wycofano lek o nazwie Merida. Lek ten stosowany był przy leczeniu chorobliwej otyłości. Dlaczego tylko chorobliwej? Bo skutki uboczne brania sibutraminy mogą być dla układu krążenia bardzo poważne. Osoby z nadmierną otyłością mogły zażywać ten lek, jedynie pod stałą kontrolą lekarza. Jednak nie nadaje się on do zrzucenia kilku kilogramów, ponieważ niesie ze sobą wiele skutków ubocznych. Do najczęściej opisywanych objawów należą: znaczne przyspieszenie pulsu, wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, nadmierne pocenie, nadpobudliwość. Może to w konsekwencji prowadzić do nadciśnienia, a nawet niedomykalności zastawek, a wręcz wady serca, a poza tym do toksycznego uszkodzenia komórek wątrobowych. Czy warto jednak ryzykować zdrowie żeby lepiej wyglądać na plaży? Niestety, coraz więcej osób uważa, że tak, a co więcej, że jest to jedyny sposób na odchudzanie.

Zatem, czy tabletki odchudzające faktycznie działają? A może lepiej zadać sobie pytanie czy są one bezpieczne dla naszego organizmu? Jak już wcześniej zostało wspomniane, zażywanie tabletek na odchudzanie może przynieść zamierzone efekty tylko i wyłącznie przy połączeniu ich z intensywną aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Jednak czy warto faszerować się chemią i niszczyć sobie wątrobę? Tak naprawdę do zrzucenia kilku kilogramów często potrzeba jedynie silnego samozaparcia i wytrwałości.

Autor:

Kinga Setera