W dzisiejszym świecie co raz więcej osób zmaga się z problemem nadwagi. Niezdrowy tryb życia, siedząca praca, niewłaściwa dieta, brak sportu… to wszystko prowadzi do wystąpienia nadwagi. Co gorsze o dodatkowe kilogramy nie trudno, natomiast ich zrzucenie okazuje się być nie lada wyzwaniem.
Nadwaga nie tylko powoduje, że wyglądamy gorzej i nie czujemy się dobrze we własnym ciele. Może również skutkować poważnymi chorobami, dlatego nie należy lekceważyć problemu otyłości.
Jakie choroby mogą towarzyszyć nadwadze?
Choroby układu sercowo-naczyniowego
Mowa tutaj o nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej, zawale, udarze i miażdżycy. Wszystkie te choroby zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu człowieka.
Cukrzyca
Nadwaga kilkakrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Cukrzyca natomiast może przyczynić się do powstania niewydolności nerek i ślepoty nabytej. Co gorsza czasami dochodzi neuropatii cukrzycowej i konieczności amputacji kończyn.
Choroby układu oddechowego
Nadwaga ma wpływ także na układ oddechowy. Prowadzi do obciążania płuc, czego efektem są problemy z różnymi czynnościami. Osoba zmagająca się z nadwagą może mieć trudności z wejściem po schodach czy przyniesieniem zakupów. Osoby otyłe stosunkowo częściej chrapią oraz stykają się z problemem bezdechu sennego.
Nadwaga prowadzi również do obciążenia kośćca, stawów, mięśni i nerwów. Poza tym często osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami borykają się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, dną moczanową i bólami pleców.
Choroby układu trawiennego
Osoby mające nadwagę mogą doświadczać zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego i wzdęć. Jest to związane z tym, że tłuszcz brzuszny naciska na przewód pokarmowy.
Nietrzymanie moczu
Jak się okazuje zbędne kilogramy osadzone w brzuchu mogą prowadzić do osłabienia zwieracza cewki moczowej. Bezpośrednią przyczyną tutaj jest ciężar brzucha. W efekcie mamy problem z wyciekającym moczem szczególnie podczas śmiechu, kichania oraz kaszlu.
Naczynia krwionośne
Nadwaga prowadzi do zwiększenia ciśnienia w żyłach, a to z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków i owrzodzeń skóry.
Zaburzenia równowagi hormonów żeńskich
Nadmierna masa ciała może prowadzić do niepłodności, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, objawów menopauzy oraz problemów ciążowych.
Rak
Nadwaga może też skutkować pojawieniem się raka. Osoby otyłe częściej chorują na raka macicy, pęcherza żółciowego, szyjki macicy, jajników, prostaty, piersi i okrężnicy.
Kamica pęcherza żółciowego
Zbyt wysoka masa ciała prowadzi również do zwiększenia ryzyka wystąpienia kamicy.