Jakie są negatywne skutki odchudzania się?
Odchudzanie, jak każda ingerencja w nasze ciało, powinno być dobrze zaplanowane. Musisz wyznaczyć sobie cel, czyli wymarzoną wagę (ale oczywiście realnie), a także okres czasu, w którym będziesz pozbywać się zbędnych kilogramów. Jeśli ten etap masz już za sobą, musisz wybrać ordzaj diety, którą zastosujesz.
Jednak niektórzy chcąc osiągnąć jak najlepszy rezultat w jak najkrótszym czasie, często stosują diety monotonne, oparte na kilku produktach. W efekcie ciało szybko gulbi kilogramy, ale człowiek jest zmęczony, nadrważliwy, apatyczny i nie ma siły na zwyczajne czynności. Rozpoczynając odchudzanie musimy zatem pamiętać, że jest to okres długi i wymagający wielu wyrzeczeń, ale to, co w zamian dostajemy - szczupłą sylwetkę - warto okupić trudem.
Za szybką utratą wagi może przyjść moment dużego głodu. Ma to miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy podczas diety odmawia się praktycznie wszystkiego. Organizm w pewnym momencie zwyczanie się buntuje i domaga się od nas dostarczenia podstawowych składników odżywczych: białka, tłuszczy, weglowodanów i witamin. Wtedy często ulegamy i zajadamy brakujące kalorie. Jeśli takie sytuacje zdarzają się częściej, to niestety może to oznaczać powrót do poprzedniej sylwetki a nawet przybranie kolejnych kilogramów na wadze (efekt jo-jo). Dlatego tym bardziej istotne wydaje się odpowiednie podejście. Odchudzanie? tak, ale dostosowane do naszych możliowości. Lepiej dłużej i systematycznie gubić zbedne kilogramy, niż szybko i dużo, ale za to krótkotrwale.
Może jednak zdarzyć się tak, że odchudzanie przyniesie negatywne skutki. Co może się stać? Przede wszystkim odchudzanie może zrujnować skórę, włosy i paznokcie. Jeśli zauważysz, że podczas odchudzania wypada ci duża ilosć włosów, może to być skutek niedoboru witamin i mikroelementów. Możesz pomóc sobie zażywając suplementy i witaminy lub po prostu urozmaicić dietę.
Zobacz również:
Odchudzanie może przyczynić się do spowolenienia metabolizmu. Jedząc mało i rzadko, nasz żołądek przyzwyczaja się do małej ilości przetrawianego pokarmu. W momencie zjedzenia wiekszej ilości pokarmu, odczuwamy wzdęcia, bóle brzucha i ogólne złe samopoczucie.
Jeśli prowadzimy zbyt rygorystyczną dietę, możemy doprowadzić do ogólnego osłabienia organzimu. Co to oznacza? Jesteśmy ciągle zmęczeni, zdenerwowani, ciągle jest nam zimno i nie mamy siły dosłownie na nic.Jesteśmy także bardziej podatni na rózne infekcje, ponieważ niedożywiony ogranizm nie ma siły by bronić sie przed wirusami.
Kolejnym negatywnym skutkiem odchudzania mogą być także problemy z koncentracją. Zapominamy o prostych rzeczach, nie możemy wykonać prostych czynności, mamy problemy np, w prowadzeniu samochodu. To jest już niebezpieczne, ponieważ narażamy nie tylko swoje zdrowie, ale także innych osób.
Kobiety będące długotrwale na diecie mogą mieć problemy z miesiączką. Co to oznacza? Miesiączkowanie zostaje zaburzone, wręcz zatrzymane na pewien czas. Jest to bardzo niepokący objaw, ponieważ może oznaczać trudności z zajściem w ciąże w przyszłości, choć oczywiście nie musi.
Negatywnymi skutkami mogą być ponadto: niedokrwistość, osteoporoza, zaburzenie pracy nerek i wątroby.
Na koniec trzeba wspomnieć o chorobach, które mają związek z psychiką, a które często są niebezpiecznymi w skutkach. Chodzi o anoreksję i bulimię. Są to niestety coraz częsciej przypadłości nastolatek, które chcą po prostu zgubić jak najwięcej kilogramów, nie mysląc o poważnych tego konsekwencjach. Anoreksja, jako jadłowstret fizyczny, jest chorobą wynikającą z przekonania, że osoba odchudzająca się jest ciągle bruba, mimo, że tak naprawdę jest szczupła. Osoba cierpiąca na anoreksję odamwia sobie jedzenia czegokolwiek, co skutkuje calkowitym wyniszczeniem organizmu. Bulimia z kolei jest chorobą, która polega także na przyjmowaniu małych ilosci pokarmów, jednal od czasu do czasu osoba chora spożywa bardzo dużo wysokokalorycznych pokarmów, które potem, pod wpływem wyrzutów sumienia, są usuwane z organizmu poprzez prowokowanie wymiotów.
Chcąc dobrze przejść przez okres odchudzania i nie martwić się negatywnymi konsekwencjami, trzeba rozsądnie podejść do całego przedsięwzięcia. Tylko zdrowy rozsadek i ocena swoich mozliwości, a także wiedza dotycząca odżywiania są w stanie uchronić nas przed poważnymi powikłaniami.
Autor:
Katarzyna Bolesta