Szukaj

Odchudzanie po 40. roku życia

Im jesteśmy starsze, tym wolniej chudniemy. Wiele kobiet po odśpiewaniu kultowej piosenki „Czterdzieści lat minęło” na swoich urodzinach zaczyna przeżywać koszmar. Nawet idealna dotąd sylwetka diametralnie się zmienia.

Podziel się
Uśmiechająca się kobieta Fot. Ariel da Silva Parreira / sxc.hu

Menopauza a odchudzanie

W okolicach menopauzy średnio przybiera się od 5 do 10 kg wagi. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi i spowolnieniem metabolizmu. Hormony nie pracują już bowiem na pełnych obrotach i produkują teraz więcej męskich androgenów (np.: testosteronu), które przyczyniają się do otyłości typu męskiego – tkanka odkłada się na brzuchu, karku i ramionach oraz… twarzy!. Równocześnie zmniejsza się poziom leptyny hamującej apetyt, przez co szybciej jesteśmy głodni.

Mniej ruchu

Na domiar złego zazwyczaj „czterdziestki” są już dużo mniej aktywne, niż jeszcze kilka lat wcześniej. Zbyt mały wysiłek fizyczny powoduje bardzo ograniczony poziom masy mięśniowej w organizmie. W dodatku brak regularnych ćwiczeń fizycznych znacznie wpływa na spowolnienie przemiany materii. W efekcie zapotrzebowanie organizmu na energię spada nawet o ¼.

Jak zachować zgrabną sylwetkę?

Zmiana diety

Niemal konieczne jest zmniejszenie kaloryczności posiłków. Chcąc utrzymać wagę, dojrzała kobieta powinna ograniczyć swój dzienny jadłospis do  około 1700 kilokalorii.

Przede wszystkim należy zrezygnować z cukrów prostych, czyli słodyczy i słodkich napojów oraz ograniczyć tłuszcze, szczególnie zwierzęce. W diecie powinno się za to znaleźć  dużo warzyw i chudego mięsa , a także ryby oraz ograniczona ilość owoców i produktów zbożowych (gdyż są wysoko kaloryczne). Jak zwykle nieocenioną rolę odgrywa woda, dlatego należy pamiętać, żeby wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie.

Aktywność fizyczna

Żeby dieta była skuteczna potrzebna jest odpowiednia porcja wysiłku fizycznego. Najlepiej ćwiczyć min. 3 razy w tygodniu około godziny. Ruch pomoże nie tylko w osiągnięciu stałej sylwetki, ale pozytywnie wpłynie również na ustabilizowanie kondycji psychicznej rozchwianej w okresie menopauzy. Na dodatek aktywność powoduje wzmocnienie świadomości własnego ciała i pozwala na zwiększenie wiary w siebie.

Ciekawe zajęcie

Nierzadko kobieta po 40 roku życia traci pracę i zaczyna zajmować się jedynie domem. Frustracja spowodowana monotonią codziennych obowiązków często popycha ją do jedzenia. Tylko ono stanowi dla niej przyjemność i „chwilę dla siebie”. Zapominając o swoich pasjach posiłek staje się jedynym sposobem na poprawienie nastroju. Dlatego tak ważne jest, by nie ograniczać się po 40. roku życia. Przecież w każdym wieku można mieć hobby.

Autor: Anna Polit