Szukaj

Jak leczyć otyłość?

Otyłość najczęściej spowodowana jest z niewłaściwej diety i małej aktywności ruchowej. Można przez to powiedzieć, że to człowiek jest sam sobie winien otyłości. Jednak, nie każdy ma wpływ na swoją wagę. Czasem czynnikami wywołującymi otyłość czy nadmierne tycie, a nie jednokrotnie i niemożność zrzucenia wagi są wady genetyczne.

Podziel się
Panowie z brzuszkami sxc.hu

Otyłość a samopoczucie

Otyłość nie wpływa tylko i wyłącznie na wygląd fizyczny. Ta przewlekła choroba powoduje również uszczerbki na zdrowiu psychicznym. Wszystko z powodu np.: nadmiernej potliwości, która  jest jednym z najczęstszych objawów u ludzi otyłych. Innymi problemami może okazać się izolacja od społeczeństwa. Nie jest to oczywiście zaawansowane stadium izolacji, ale w dużej mierze otyła osoba traci na pewności siebie. Wszystko spowodowane tym, że nie akceptuje własnego ciała. Przeglądając się w lustrze widzi kogoś mniej atrakcyjnego niż oczekuje tego w rzeczywistości. Dlatego, woli unikać kontaktu z innymi ludźmi, gdyż nie czuje się w towarzystwie komfortowo. Niestety powoduje to wiele przykrości co z czasem może prowadzić do jeszcze większego łakomstwa z czego powstaje tzw. „zamknięty krąg”. Nie wolno jednak się poddawać. Sama praca nad własnym ciałem nie jest łatwa, ale odpowiednia dyscyplina i motywacja są kluczem do sukcesu bo jak wiadomo, przytyć jest łatwo, ale schudnąć już wcale nie.

Metody leczenia otyłości

Dieta

Najważniejsza jest oczywiście dieta. Bez niej nawet regularna aktywność fizyczna może okazać się mało efektowna. Motywujące jest również to, że sama dieta może być sposobem zapobiegawczym przed otyłością. Wskazana jest dla osób, które chcą uniknąć nadmiernego przytycia i nie ważne czy są to osoby zdrowe czy też chore. Ta sama sytuacja jest w przypadku ludzi już otyłych. Dieta będzie różnić się oczywiście ze względu na stan zdrowia, wiek i płeć. Dlatego, zaleca się w tym przypadku wizytę u dietetyka, który pomoże dobrać jadłospis indywidualnie do danej osoby. Warto wiedzieć, czego unikać przy otyłości, a co w zamian powinno pojawić się na stole.

Czego unikać przy nadwadze?

Spożywania nadmiernej ilości produktów typu „light”, „fit” czy „zero”,

  • tłuszczów zwierzęcych;
  • fast foodów;
  • mrożonych pizz;
  • słodkich napojów i soków;
  • tłustego mięsa;
  • boczku.

Co warto jeść przy otyłości?

  • Tłuszcze roślinne;
  • warzywa i owoce;
  • pić wodę mineralną;
  • dania przyrządzone na parze;
  • mięso drobiowe;
  • ryby.

Aktywność fizyczna

 

 

Sama dieta nie zawsze może wystarczyć. Czasem potrzeba trochę więcej pracy, dlatego istotna może być również aktywność ruchowa. Może być to dany sport jak i ćwiczenia w zaciszu domowym. Latem problem jest zdecydowanie mniejszy, gdyż wystarczy w takiej sytuacji ubrać tylko słuchawki na uszy i śmiało można pobiegać po mieście. Zima bardziej zniechęca, dlatego dobrym rozwiązaniem może być basen czy też siłownia. Istnieje wiele dyscyplin sportowych godnych uwagi, choćby tenis ziemny, który ostatnim czasem zdobywa wielką popularność. Dla pań ciekawym rozwiązaniem może być aerobic lub taniec! Taniec również wymaga rozgrzewki, ćwiczeń rozciągających i sporo ruchu, więc rozwiązanie może być bardzo korzystne. Nie dość, że człowiek się rozwija to i przynosi to efekty w postaci zgrabnej figury!

Leczenie otyłości lekarstwami

W przypadkach osób, które cierpią na otyłość wywołaną czynnikami między innymi genetycznymi lub u takich, gdzie sport lub aktywność fizyczna nie wchodzi w grę. Specjalista może zalecić specjalne antybiotyki. Nie jest to zalecane jednak osobom zdrowym, gdyż lepiej problem rozwiązać naturalnie. Leki będą dobierane oczywiście indywidualnie do danej osoby, ponieważ trzeba uwzględnić wiek, płeć i wielkość nadwagi. U osób starszych, kluczem do sukcesu mogą być leki jak i również zwiększenie aktywności ruchowej. Zaliczyć można spacery, wychodzenie po schodach czy przysiady. U chorych czy starszych ludzi nie zaleca się działania na własną rękę. Lepiej skontaktować się z lekarzem i wspólnie dobrać odpowiednią metodę leczenia otyłości.