Otyłość a zdrowie
Otyłość to jedna z najbardziej popularnych chorób w dzisiejszej cywilizacji. Występuje głównie w krajach wysoko rozwiniętych, w tym także w Polsce. Spowodowana może być nieodpowiednią dietą, jak i również bardzo popularnymi fast foodami.
Przyczyny otyłości
Otyłość spowodowana jest w dużej mierze nieodpowiednią dietą. Zalicza się do niej również i brak aktywności. Najczęściej występuje u osób niepracujących fizycznie, a dodatkowo odżywiających się produktami gotowymi, czyli popularnymi mrożonkami. Na obiady trafiają do barów szybkiej obsługi. Powinno nazywać się je restauracjami szybkiej obsługi, ale trudno jednak znaleźć odzwierciedlenie tej nazwy w rzeczywistości. Bary szybkiej obsługi to fast foody, gdzie w ciągu kilku minut zrealizowane jest nasze zamówienie. Tą drogą na skróty podąża wiele osób, które jadają w takich miejscach obiady. Znajdują się w nich głównie tłuszcze zwierzęce, a produkty odgrzewane są wielokrotnie na tym samym oleju. Przyczyny są związane z ekonomią. Dla człowieka, nie oznacza to nic dobrego. W domu wiele osób lubi zjadać gotowe dania, takie jak zupki czy mrożonki. Wszystkie te produkty, posiadają mnóstwo tłuszczu, barwinków, substancji sztucznych i tak dalej i tak dalej. Powodują one powstanie otyłości.
Zdrowie a otyłość
Regularne jedzenie tego typu dań i potraw bardzo szybko skutkować może pojawieniem się nadwagi czy też otyłości. Czasem, może być to otyłość wyłącznie brzuszna, która pojawia się głównie u panów. Otyłość, jak się zazwyczaj wydaje, powoduje uszczerbki na zdrowiu fizycznym. Jak się okazuje jednak, nadwaga powoduje również problemy na tle psychicznym.
Zobacz również:
Zdrowie psychiczne przy otyłości
Problemy na tle psychicznym pojawiają się zwłaszcza u osób, które w pewnym okresie przybrały sporo na wadze. Osoby, które od dłuższego czasu walczą z otyłością lub po prostu zaakceptowały swoje ciało, mają zdecydowanie mniej problemów. Nie mniej jednak, pojawić może się depresja. Wywołana jest właśnie sporą nadwagą i uczuciem, że dana osoba jest nieatrakcyjna i źle spostrzegana przez społeczeństwo. Problemy mogą pojawić się również przy wysokich temperaturach na zewnątrz. Osoby otyłe, mają wtedy nadmierne skłonności do pocenia się, co może być bardzo krępujące podróżując transportem publicznym. Dlatego, może pojawić się właśnie depresja czy próba izolacji od społeczeństwa. Dla młodych kobiet, które nie narzekały na figurę może być to również bardzo uporczywy problem. Pojawienie się fałdów na brzuchu i ewentualnego cellulitu, to naprawdę ogromny problem, zwłaszcza w lecie, kiedy wiele osób uwielbia wybierać się na baseny i plaże.
Zdrowie fizyczne a otyłość
Jak wiadomo, przez otyłość cierpi głównie zdrowie fizyczne człowieka. Odbija się to oczywiście wraz z wiekiem. Sama otyłość, może skrócić życie, wywołując wiele problemów takich jak cukrzycę, cholesterol czy choroby nerek, płuc lub wątroby. Również i kości cierpią przez otyłość, zwłaszcza stawy, które nie dość, że mało pracują to narażone są dodatkowo na dźwiganie kolejnych kilogramów. Wiele osób wraz wiekiem, skarży się głównie na cholesterol i problemy ze stawami. Dlatego, warto wiedzieć już na samym początku, jakie konsekwencje może przynieść otyłość.
Jak zapobiegać otyłości?
Najskuteczniejszą metodą uniknięcia wielu chorób i problemów wywołanych otyłością, jest zapobieganie. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Po pierwsze należy ograniczyć:
- tłuszcze zwierzęce;
- fast foody;
- gotowe produkty;
- mrożonki;
- czerwone mięso;
- słodyze.
Zamiast tego, warto do swojego menu dorzucić:
- warzywa i owoce bogate w witaminy i kwas foliowy (kalafior, brokuła, pomarańcz, jabłko);
- potrawy gotowane na parze;
- chude mięso;
- biały ser;
- produkty smażone na tłuszczach roślinnych
- wypijać co najmniej 2l wody mineralnej niegazowanej dziennie.
Jak widać, nie trzeba wiele, by uniknąć otyłości. Niestety, nie każdemu wystarczy tylko odpowiednia dieta. Cześć osób będzie potrzebowała dodatkowo aktywności fizycznej lub wykonywania różnych ćwiczeń, aby uniknąć otyłość. Powodem tego mogą być przyczyny genetyczne, słaba przemiana materii czy przebyta choroba.