Szukaj

Zrosty a niepłodność

Jedną z przyczyn niepłodności nabytej u kobiety są zrosty. Blokowane jajowody uniemożliwiają normalne poruszanie się zapłodnionych komórek jajowych, przez co kobieta nie może zajść w ciąże. Powstanie zrostów jest efektem naturalnego procesu gojenia się uszkodzonych tkanek. Jest kilka powodów, przez co może dojść do ich powstania. Zazwyczaj pojawiają się w wyniku leczenia innych schorzeń i są to tzw. zrosty pooperacyjne.

Podziel się
Bolący brzuch
Pomimo tego, że zrosty są naturalnym procesem mogą wystąpić w postaci nieprawidłowej, co powoduje do zaburzeń funkcjonowania narządów rodnych. Powstanie zrostów może także doprowadzić do odczuwania bólów w jamie brzucha czy nawet niedrożności jelit. Dlatego bardzo ważnym elementem jest  zapobieganie ich powstawaniu. Można to zrobić poprzez podawane leki przeciwzrostowe, jednak takie leczenie nie jest do końca zbadane pod względem skuteczności.

U kobiet, które chorują na endometriozę istnieje duże prawdopodobieństwo powstania zrostów. Odczuwalny ból przy tego typu schorzeniach jest nieprzyjemny i może wywoływać mdłości. Zrosty takie najczęściej powstają pomiędzy pęcherzem moczowym a macicą lub mogą rozciągać jajnik do bocznej ściany miednicy.

Niebezpiecznym przykładem zrostów jest pojawienie się kilku zrostów pomiędzy dwoma obszarami. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż może pojawiać się zjawisko unieruchomienia macicy.

Objawy powstania zrostów:

  • ból w podbrzuszu,
  • trudności w poruszaniu się,
  • bolesne stosunki,
  • trudności w wykonywaniu czynności,

Leczenie

W przypadku zrostów pierwszym krokiem w diagnostyce schorzenia i leczenia jest laparoskopia. Operacja ta polega na wprowadzeniu poniżej pępka cienkiej rurki za pomocą, której lekarz może obejrzeć jajniki oraz jajowody. W następnej kolejności przez szyjkę macicy wstrzykiwany jest barwnik, który wypływa z obu ujść brzusznych jajowodów. Wykrywa to niedrożność w jajowodach, którą można leczyć operacyjnie. Choroba ta zazwyczaj jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi.

Zanim jednak dojdzie do operacji należy wykryć czy torbiele, które działają jak zapora dla komórek  jajowych istnieją. Można to stwierdzić na podstawie zwykłego badania tętna albo poprzez fotografię kirlianowską.

Po takim zabiegu u kobiety zazwyczaj po około dwóch latach powraca płodność. Wszystko jednak zależy jaka jest ich przyczyna powstawania. Jeżeli spowodowane jest to endometriozą sytuacja może się powtórzy. Czasami leczenie tego schorzenia powoduje powstanie zrostów. Gorzej jest jak zrosty tworzą się górnych drogach rodnych, wtedy może dochodzić do wielokrotnego poronienia.