ADHD u dzieci
ADHD to skrót pochodzący z języka angielskiego, który oznacza Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli zespól nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Etiologia tego zaburzenia nie została całkowicie wyjaśniona, ale uważa się, że najprawdopodobniej jej przyczyną są czynniki genetyczne.
Objawy ADHD:
- Impulsywność
- Trudności z utrzymaniem koncentracji i uwagi
- Niemożnośc pozostanie w bezruchu nawet przez krotki czas
- Podrywanie się z miejsca
- Przymusowe wymachiwanie rękami
- Szybkie rozpraszanie się
- Trudności z zaśnięciem
- Nie lubienie zmian
- Łatwo popadanie w konflikty
- Osoba dotknieta ADHD bywa agresywna
Zobacz również:
Zostaly wymienione tylko niektóre z najbardziej widocznych objawów. Zdarza się, że objawy te są maskowane przez inne zaburzenia. Szcególnie zdarza się tak u osób dorosłych. Dotyczy to depresji czy alkoholizmu wtedy samo ADHD może zostać nierozpoznane.
Jeżeli zauwarzysz, ze Twoje dziecko ma niektóre z tych objawów, porozmawiaj z pedagogiem szkolny by pomógł Ci zdecydować czy Twoje dziecko potrzebuje pomocy psychologa.
Jak wygląda sposób leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.
Najpeirw należy dokonać diagnozy czy dziecko rzeczywiście posiada ADHD. Następnie rozmawia się z rodzicami na teamt zmian jakie powinny zajść w życiu dziecka by ułatwić mu koegzystowanie z innymi osobami. Następnie psycholog terapeuta zaleca:
- Dyscyplina: planowanie dnia, segregacja zajęć
- Terapia behawioralna: wygaszanie złych nawyków
- Nauczanie wyrównawcze: zajęcia dodatkowe, w trakcie których dziecko nabywa dodatkowych nawyków pomagających mu w pracy w szzkole
- Terapia zajęciowa: rozwój motoryki dziecka
- Kontrola dietetyczna: Niekórzy lekarze uważają, że spożywanie niektórych produktów takich, jak kakao, środki konserwujące i cukier mogą dodatkowo wzmagać aktywność dziecka.