Halucynacje
Halucynacje inaczej omamy to spostrzeżenia zmysłowe które pojawiają się bez ostrzeżenia i są traktowane przez człowieka, jako prawdziwe doznania zmysłowe. Chory człowiek odbiera coś lub słyszy, co w rzeczywistości nie istnieje.
- Halucynacje słuchowe - pojawiają się najczęściej, mają formę szelestu, świstu czy brzęczenia. Zdarza się, że omamy przyjmują kształt realnie słyszalnego głosu.
- Halucynacje wzrokowe - pojawiają się na skutek zatrucia alkoholem, substancjami psychoaktywnymi lub zmianami następującymi w korze mózgu.
- Halucynacje smakowe - są rzadkie i pojawiają się podczas ataków w padaczce skroniowej.
- Halucynacje somatyczne - to specyficzne odczucia ciała, jak np. wrażenie porażenia prądem.
- Halucynacje czuciowe - chory ma wrażenie, że oddziałują na niego czynniki zewnętrzne pomimo, że realnie taka rzecz nie ma miejsca (uczucie chodzenia owadów po ciele).
Zobacz również:
Istotną kwestią w przypadku tego zaburzenia jest to, że omamy nie są tym samym co iluzje. Iluzje pojawiają się często u osób zdrowych i towarzyszą jej czynniki zewnętrzne, jak mgła, zmęczenie, stres. Halucynacje charakteryzują się silnym przekonaniem o realności wydarzenia, które chory widzi, słyszy bądź czuje.
Pseudohalucynacje również należą do halucynacji są to omamy, które powstają bez udziału czynników zewnętrznych. Chory odbiera je jako omamy rzeczywiste, a realnie pochodzą one spoza miejsc dostępnych percepcji właściwej dla danego zmysłu.
Przyczyny pojawienia się halucynacji
Bardzo często omamy są wynikiem zaburzeń psychicznych:- Schizofrenia,
- Zaburzenia świadomości,
- Psychoza.
- Choroby tarczycy,
- Niewydolność nerek,
- Choroby wątroby,
- AIDS.