Co powoduje pracoholizm?
Każde uzależnienie musi mieć swoje przyczyny oraz podstawy, które będą sprzyjać ich powstaniu. Tak samo jest z pracoholizmem. Często jednak trudno jest zidentyfikować, które z cech czy indywidualnych doświadczeń bardziej wpływają na to, iż człowiek jest podatny na rozwinięcie się uzależnienia od pracy.
Istnieje kilka istotnych punktów, które mogą sprzyjać pracoholizmowi:
- Na pracoholizm bardziej zapadają osoby o skłonnościach do perfekcjonizmu, które muszą wszelkie czynności wykonywać doskonale.
- Uzależnienie może mieć swoje podłoże w wychowaniu. Dzieci, które musiały zapracować na miłość swoich rodziców oraz aprobatę, swoim osiągnięciami zawodowymi chcą sprostać oczekiwaniom stawianym przez rodziców w dzieciństwie.
- Pracoholicy często wynoszą uzależnienie z domu, w którym praca była stawiana na pierwszym miejscu, jako coś najważniejszego.
- Dzieci często upodabniają się do swoich rodziców, chcąc być tacy jak oni. Jeżeli, któreś z rodziców było uzależnione od pracy, dziecko może brać to jako naturalny stan rzeczy, dlatego stara się go naśladować.
Zobacz również:
- Pracoholizm jest uzależniony od miejsca, w którym jednostka pracuje. W większych korporacjach człowiek jest nastawiony na maksymalną wydajność, dyspozycyjność oraz awans, co powoduje oddanie się w zupełności pracy, a to jest pierwszy krok do uzależnienia.
- Chęć samorealizacji oraz potrzeba osiągnięcia sukcesu, może stać się pułapką bez wyjścia dla człowieka. Kolejne osiągnięcie sukcesu sprawia, że czuje się większą satysfakcję i tak w kółko.
- Uzależnieniu od pracy sprzyja, również trudna sytuacja na rynku pracy. Człowiek, który żyje w ciągłym stresie oraz ma brak poczucia bezpieczeństwa własnego stanowiska, może oddawać się swojej pracy bezgranicznie, po to tylko by ją utrzymać. Skutkiem tego może być pracoholizm.
- Wiele osób nie mogących sobie poradzić z życiem osobistym ucieka w pracę. Pozwala to na uniknięcie konieczności walki z problemami oraz ciągłego rozmyślania o niepowodzeniach.
- Często przyczynami powstania pracoholizmu staje się oddziaływanie społeczeństwa, które pracę w coraz większym stopniu idealizuje. Jako coś co pozwala na uzyskanie spełnienia osobistego przy korzyści zdobycia dóbr materialnych.
Powyżej zostały podane tylko niektóre punkty mogące przyczynić się do pojawienia się problemu, jakim jest pracoholizm. Jak widać, jest to bardzo złożone zjawisko, mające swoje podłoże nie tylko w życiu osobistym, ale także w psychologii.