Diagnostyka zakupoholizmu
Zakupoholizm zaliczany jest do nowego typu uzależnień, z jakimi mamy do czynienia od niedawna. Charakteryzują się niemożnością do samoregulacji własnych zachowań konsumpcyjnymi – nawyki wymykają nam się spod kontroli. Osoba uzależniona ma częste poczucie konieczności nabywania i posiadania przedmiotów, które często są nie potrzebne. Niemożność spełnienia tego kryterium wiąże się z zachwianiem własnego stanu emocjonalnego.
Zakupoholizm można porównać do uzależnienia od substancji, gdyż ma wiele cech wspólnych z tego typu nałogiem:
- Uzależniony zwiększa czas poświęcany zakupom oraz ilość wydawanych na nie pieniędzy. Podobnie jak jest z narkotykami. Z czasem chcesz coraz większe i częstsze dawki substancji odurzających.
- Zakupy powodują u niego wzrost dopaminy, czyli odczucia przyjemności, podobnie jak po spożyciu substancji odurzających, dlatego nałogowiec chce powtarzać ciągle to doświadczenie.
- Abstynencja od kupowania, jak nie zażywania substancji odurzających powoduje złe samopoczucie.
Zobacz również:
Zakupoholizm nie tylko negatywnie wpływa na osobę uzależniona, ma również katastrofalne skutki w relacja z innymi osobami oraz może doprowadzić do ruiny finansowej. Dlatego bardzo ważne jest, jak najszybsze zdiagnozowanie problemu oraz znalezienie przyczyn jego powstania. Oczywiście niezaprzeczalnym faktem, jest konieczność skorzystania z usług psychologa lub specjalnych terapii. Sam bowiem zakupoholik nie jest sobie w stanie pomóc.
Problem, odnośnie tego rodzaju uzależnienia jest taki, że współczesny sposób konsumpcji oraz przytłaczająca rzeczywistość hipermarketów nie ułatwiają nam leczenia, wręcz przeciwnie stają się pokusa, której trudno się oprzeć szczególnie kobietą.