Szukaj

Dlaczego metoda Allena Carra jest skuteczna?

Palenie tytoniu to uzależnienie równie silne, co picie alkoholu, czy zażywanie narkotyków. Niektórzy twierdzą nawet, że jest najsliniejszym spośród tych trzech. Interesującą metodę zrywania z nałogiem zaproponował Anglik Allen Carr, który sam rzucił palenie po 30 latach.

Podziel się
Papierosy publicdomainpictures.net

Nikotynizm

Palenie tytoniu jest przede wszystkim uzależnieniem psychicznym, polegającym na przymusie zapalenia papierosa, aby osiągnąć uczucię odprężenia,  a także najprawdopodobniej fizycznym. Kryteriami zależności fizycznej są tolerancja i zespół fizycznych objawów odstawienia.

Tolerancję określa sie jako stan obniżonej wrażliwości organizmu na efekty działania używki. Polega na konieczności podawania coraz większych dawek dla otrzymania tego samego skutku.

Wraz z upływem dnia wzmaga się tolerancja na działanie nikotyny. Sami palaczem przyznają, że największą przyjemność sprawia im pierwszy papieros.

Natomiast objawy po zaprzestaniu palenia są następujące: głód papierosa, drażliwość, frustracja, agersja. Występują także: lęk, niepokój, wzrost napięcia, trudności w koncentracji, nadmierna senność lub bezsenność, depresja. Pojawiają się także dolegliwości stricte somatyczne, np. zwolnienie akcji serca, spadek ciśnienia, wzrost apetytu i  masy ciała, bóle głowy oraz problemy żołądkowe.

Zazwyczaj powyższe objawy osiągają swoje maksimum w ciągu tygodniu. Większość z nich ustepuje jednak najczęściej po okresie od 3 do 4 tygodni od zaprzestania palenia.

Wyłącznie zwiększony apetyt oraz głód nikotynowy mogą utrzymywać się znacznie dłużej. Sama chęć zapalenia papierosa często powraca po kilku miesiącach, czy nawet latach od rzucenia.

Allen Carr

Zaproponowana przez Allena Carra metoda nie wzięła się znikąd. Anglik sam zaczął palenie papierosów w wieku 18 lat. Dopiero po 30 latach, osiągając 48 rok życia, po wielu nieudanych próbach, udało mu się zaprzestać puszczania popularnego dymka.

Na wyjście z nałogu, podparte wcześniejszym licznym doswiadczeniem, pozwoliła mu odkryta przez niego calkowicie nowa metoda. Metoda, która pozwala na osiągnięcie sukcesu przez tych, którzy chcą rzucić palenie.

W 1983 roku, w tym samym, w którym sam pokonał nałóg, Carr zakłada swoją pierwszą prywatną klinikę w Londynie. Aby uzyskać od niego pomoc, ludzie zjeżdżali się ze wszystkich stron świata, ze wszystkich kontynentów.

Metoda Allena Carra jest skuteczna?

Metoda Carra odnosi się wyłącznie do psychicznej strony nikotynowego uzależnienia. Jest kompletnym przeciwieństwem innych, dotychczasowych sposobów walki z nałogiem.

Podejście Anglika jest swoistą odmianą psychoterapii, uderzającą w sferę o wiele trudniejszą przy nikotynizmie. W sferę ludzkiej psychiki.

W porównaniu do innych metod, które opierają się wyłącznie na fizycznym aspekcie, jego wyjście odrzuca wszelkie środki medyczne służące palaczom do walki z nałogiem. Zapomnijmy o tych wszystkich tabletkach, plastrach, gumach do żucia, akupunkturach czy laserach, zdawał się mówić Carr.

Terapeuta doszedł do wniosku, że wszystkie środki mają jedynie charakter doraźny, odwlekając jedynie w czasie chęć powrotu do nikotynowego nałogu. Jego zdaniem prędzej, czy później palacz stanie przed trudnym zadaniem, w którym jedyną pomocą nie będą już wszystkie środki i preparaty, ale ludzka psychika, a dokładniej silna wola.

Carr uzasadniał, że tę ciągłą chęć powrotu do papierosów nie powodują fizyczne objawy odstawienia, ale te psychiczne. Najgroźniejszym w całej walce jest przekonanie, że wraz z rzuceniem palenia rezygnuje się z czegoś autentycznie przyjemnego, niosącego radość, wzmacniającego. Takiego pozytywnego zastrzyku energii.

Siła i skuteczność metody Anglika oparta jest na mocy racjonalnych i logicznych argumentów. Carr w jasny, klarowny i przejrzysty sposób obala wszelkie mity, iluzje, złudzenia oraz pozory tkwiące w umysłach uzależnionych.

Allen Carr w dobitny sposób przedstawiał mechanizm nałogu, który określał jako "nikotynową pułapkę". Ponownie przekazywał palaczom w ich ręcę władze nad sobą, nad ich działaniem i postępowaniem.

Celem jego metody było uświadomienie palaczowi, że wyjście z uzależnienia jest dopiero tak naprawdę odzyskaniem wolności, ulgą, stanem pozytywnym. Wbrew obiegowej opinii, u Carra wystarczyło zilustrowanie sluchającym mechanizmu pułapki oraz zastosowanie sie do kilku prostych intrukcji. I efekt gotowy.

Smutny epilog

Niestety, Allen Carr zmarł w 2006 roku na nowotwora płuc. Był to smutny epilog do jego błyskotliwej kariery jako terapeuty. Osoby, dającej ludziom nadzieję, która wyciągała pomocną, i co najważniejsze, skuteczną dłoń do uzależnionych.

Niestety, ale ponad 30 letnie obcowanie z nikotynowym nalogiem odcisnęło na nim swoje piętno w postaci choroby. I to po 23 latach od rzucenia palenia!

Jednak warto zapamiętać, że Anglik pomógł wielu osobom, a jego działalność kontynuowana jest nadal, mimo jego śmierci. Jego metodę reklamuje nawet sam sir Anthony Hopkins.

Autor: Dawid Kącki

Źródła:
http://www.biomedical.pl/psychologia/metoda-rzucania-palenia-allena-carra-145.html
http://www.biomedical.pl/zdrowie/nikotynizm-57.html