Jak leczyć uzależnienie od tytoniu?
Palenie tytoniu jest uzależnieniem równie silnym, jak narkotyki, a niektórzy twierdzą nawet, że silniejszym. Uzależnieni od marihuany, czy alkoholu mówią, że łatwiej jest odstawić te używki, niż rzucić papierosy.
Uzależnienie od papierosów
Być może szkopuł tkwi w powszechnej dostępności papierosów. Palimy wszędzie, w pracy, na imprezie, na spotkaniu przy piwie... Wielu z naszych znajomych uwikłanych jest w ten nałóg i nawet jak uzależniony postanowi rzucić palenie, bardzo ciężko być asertywnym, kiedy z każdej strony pojawia się zachęta do zapalenia.
Metody leczenia uzależnienia od papierosów
Jednak istnieje wiele metod, które pomagają w leczeniu uzależnienia od papierosów. Jednak podstawowym czynnikiem jest motywacja. Należy uświadomić sobie, że kiedy postanowimy zgasić ostatniego papierosa, nasz organizm rozpocznie proces oczyszczania się i regenerowania. Jest to pierwszy krok, jaki musi zrobić palacz, aby rozpocząć skuteczne leczenie.
Gdy palacz już uświadomi sobie, że chce pożegnać się z nałogiem, ma do wyboru kilka metod, które wspomogą go w tym postanowieniu.
Pierwszą z nich jest Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ), w Polsce dostępna pod postacią gumy do żucia i plastra przyklejanego na skórę zawierających nikotynę. Ma ona za zadanie złagodzić głód nikotynowy. Ten sposób zwiększa prawdopodobieństwo naszego sukcesu aż dwukrotnie. Jeszcze lepsze efekty przyniesie stosowanie dwóch środków jednocześnie.
Zobacz również:
Drugą z form pomocy dla palacza chcącego pożegnać się z nałogiem są metody behawioralne. Za ich pomocą można stworzyć u osoby pragnącej rzucić palenie silną awersje do papierosów. W tym celu można stosować np. metodę wyobrażeniową, która polega na wyobrażaniu sobie odrażających efektów palenia papierosów. Wypracowywane są także nowe zachowania mające na celu kontrolę okoliczności, które skłaniały palacza do sięgnięcia po papierosa.
Kolejną metodą, jaka może pomóc palaczowi rzucić palenie, jest terapia grupowa. Opiera się ona na elementach edukacji zdrowotnej oraz pracy w grupach terapeutycznych, które zapewniają wsparcie w przezwyciężaniu uzależnienia. Działa ona na zasadzie terapii Anonimowych Alkoholików.
Można także skorzystać z Telefonicznej Poradnii Pomocy Palącym (PPP). Pracują w niej wyspecjalizowani terapeuci, którzy mogą udzielić fachowej pomocy. Czynna jest w Fundacji "Promocja Zdrowia" ul. Roentgena 5, 02-781 w Warszawie pod numerem telefonu (0 22) 643 92 86 przez większą część roku we wtorki w godz. 14.00-18.00, a w maju (miesiącu Światowego Dnia bez Tytoniu) i w listopadzie (kampania "Rzuć palenie razem z nami") codziennie w tych samych godzinach.
Czasem początkującym palaczom wydaje się, że papierosy o małej zawartości nikotyny są mniej szkodliwe. Nic bardziej mylnego! Nie zmniejszają one zagrożenia, gdyż palacz powiększa intensywność wciągania dymu, głębokość inhalacji i objętość wciąganego dymu, aby dostarczyć potrzebną dla "uzależnionego mózgu" ilość nikotyny. Powoduje to wzrost zagrożenia jego rakotwórczymi składnikami. Papierosy o małej zawartości nikotyny uzależniają równie mocno jak zwykłe papierosy, gdy tymczasem większość ludzi uważa je mylnie za mniej niebezpieczne.
Niewątpliwie największą zachętą dla osób palących powinien być fakt, że zerwanie z nałogiem, bez względu na wiek, przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne. Już pierwsze minuty abstynencji przynoszą wyraźne zmiany, a w miarę upływu czasu pozytywne efekty jeszcze wyraźniej przybierają na sile.
Źródło:
http://www.biomedical.pl/nalogi/leczenie-uzaleznienia-od-tytoniu-58.html
http://www.biomedical.pl/nalogi/nikotynizm-57.html