Szukaj

Leczenie uzależnienia od internetu

Uzależnienie od internetu jest bardzo ciężkie do zdiagnozowania, gdyż większość osób, które są nałogowcami nie zdaje sobie z tego sprawę. Szczególnie, kiedy ich praca jest bezpośrednio związana z używaniem sieci. Często rodzice nie potrafią zauważyć problemu jaki pojawił się u ich nastoletnich dzieci. Dlatego warto bacznie obserwować zachowania swoich dzieci, by móc odpowiednio wcześniej zapobiec wystąpieniu takiego uzależnienia.

Podziel się
Różne
Uzależnienie od internetu jest dość nową dziedziną, dlatego jego leczenie ma wiele ścieżek terapeutycznych.

Można wymienić kilka rodzajów takiego leczenia:

Grupy samopomocowe - jest to rodzaj spotkań osób, które łączy ten sam problem, czyli uzależnienie od internetu. Terapia taka podobna jest do spotkań anonimowych alkoholików, podczas których osoby dzielą się swoimi doświadczeniami i rozmawiają o możliwości radzenia sobie z własnym uzależnieniem.

Indywidualna terapia - zazwyczaj jest ona stosowana w przypadkach połączenia uzależnienia od internetu z patologiami, które się mogą z nim łączyć. Zalecana jest osobą silnie uzależnionym, które mają problemy na gruncie psychologicznym. Pozwala ona na wprowadzenie zmian we własnej świadomości oraz znalezienie przyczyn, które spowodowały takie uzależnienie.

Podczas leczenia ważne jest to, aby osoba uzależniona sama uświadomiła sobie, gdzie tkwi problem, jak go można rozwiązać oraz jakie powinna podjąć działania, aby zapobiec nawrotom nałogu. Celem każdej terapii jest nauczenie nałogowca kontrolowania oraz umiarkowanego używanie sieci, gdyż nie ma możliwości w dzisiejszym świecie całkowitej abstynencji. Tym bardziej kiedy mamy z internetem do czynienia w pracy, szkole, w domu itd.

Co osoba uzależniona powinna zrobić, by zwalczyć swój nałóg?

  • Przed wszystkim uświadom sobie jakie niekorzyści wypłynęły z nadmiernego korzystania z internetu, czyli co zostało przez ciebie zaniedbane lub z czego musiałeś zrezygnować na korzyść sieci. Może ci w tym pomóc noszenie karteczek lub przyklejenie ich w miejscu widocznym dla ciebie. W razie zwątpienia będziesz mógł sobie przypomnieć, ile przez to uzależnienie tracisz.
  • Zdanie sobie sprawy z ilości czasu, jaki jest spędzany przed internetem. Można sobie, w tym wypadku rozpisać cały dzień lub tydzień i spojrzeć na to rozsądnym okiem.
  • Spróbować ograniczać swój czas przed komputerem, poprzez wcześniejsze ustalenie sobie planu dnia lub znalezienie jakiegoś hobby niezwiązanego z używaniem internetu. Pomoże to w zniszczeniu przyzwyczajeń oraz w powolnym uwalnianiu się z uzależnienia.
  • Jeżeli jest to możliwe ustalaj sobie ramy czasowe, w których będziesz korzystał z internetu. Dla lepszego funkcjonowania tego systemu można sobie ustawić budzik, żeby nie przekraczać ustalonego czasu. Pozwoli to na kontrolowanie czasu spędzanego w sieci.
  • Uświadomienie sobie uzależnienia psychologicznego od internetu. W tym momencie  ważne będzie znalezienie oparcia w świecie realnym, a nie wirtualnym. Zobacz co sprawia ci przyjemność w sieci i spróbuj zamienić to realne przyjemności. Może w tym pomóc terapia grupowa i wymiana doświadczeniami z innymi osobami.
  • Spróbuj sobie zdać sprawę, skąd się wzięło twoje uzależnienie, przed czym uciekasz oraz jakie wzbudza odczucia samo korzystanie z internetu.
  • Podejmij kroki, które rozwiążą twoje problemy powstałe z powodu uzależnienia od internetu. Jeżeli zaniedbałeś znajomych odnów z nimi kontakty, w przypadku braku pracy zacznij jej szukać, zapisz się na jakieś zajęcia sportowe itp.
Uświadomienie sobie własnego uzależnienia jest bardzo ważnym krokiem w podjęciu leczenia. W momencie rozpoczęcia terapii warto poinformować członków rodziny o swojej decyzji. Ich wsparcie na pewno będzie ci pomocne.