Szukaj

Metoda rzucenia palenia Allena Carra

Palenie- jeden z najgroźniejszych nałogów. Dlaczego? Ma poważne konsekwencje zdrowotne, sami robimy sobie krzywdę, a  na dodatek narażamy na szkodliwy wpływ dymu papierosowego innych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze szkód, jakie wyrządzamy swojemu organizmowi wypalając chociaż jednego dziennie. Jednak wciąż nie umiemy z tym nałogiem zerwać.

Podziel się
Nałóg palenia Fot. Carlos Paes / sxc.hu

Na rynku jest mnóstwo preparatów mających ułatwić rzucenie palenia. Plastry, gumy,         e-papierosy. Nic jednak nie pomaga na tyle skutecznie, by raz na zawsze pożegnać nałóg. Być może potrzebujemy terapii? Rozmowy z innymi, którzy wyszli z nałogu. Takie AA dla palących. Ale gdzie znaleźć taki rodzaj antynikotynowej kuracji? Odpowiedź jest prosta- wystarczy sięgnąć po metodę Allena Carra.

Nie potrzebujesz silnej woli

Większość metod rzucania palenia opiera się na naszej silnej woli. Łykanie tabletek, przyklejanie plastrów zależy od naszego wewnętrznego zaparcia i pokonania psychicznej potrzeby sięgnięcia po papierosa. Często przegrywamy walkę z nałogiem, bo nasza psychika podpowiada nam, że właśnie tego potrzebujemy do szczęścia czy relaksu.

Metoda Easyway Allena Carra opiera się na czymś zupełnie innym. Zazwyczaj terapie prowadzone w grupach wsparcia skupiają się na mówieniu palaczom, czego nie powinni robić, dlaczego nie wolno palić. Jest to jednak błędne podejście. Żaden z uzależnionych nie sięga po papierosa z powodów, dla których nie powinien, ale wręcz przeciwnie. Metoda Allena Carra jest pierwszą, która specjalizuje się w analizie przyczyn, dla których się pali. Dr Carr odkrył, że to nie brak silnej woli utrudnia rzucić palenie, ale konflikt woli.

W momencie, gdy uzmysłowimy sobie istnienie pułapki nikotynowej i zaczniemy postępować  zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, fizyczne objawy odstawienia nikotyny przestaną być dla nas problemem.
Jak działa nikotynowa pułapka?

Fizyczne objawy głodu nikotynowego są słabe. Przypominają trochę stan, kiedy jesteśmy głodni. Odczuwamy pewną pustkę, czegoś nam brakuje. Prawdziwy koszmar palacza usiłującego rzucić nałóg, polega na psychicznym przygnębieniu wynikającym z przekonania, że pozbawia się on autentycznej przyjemności i wsparcia. Dlaczego sięgamy po papierosa, mimo że znamy jego szkodliwy wpływ?

Determinuje nas przede wszystkim strach. Obawiamy się, że bez papierosów nie poradzimy sobie ze stresem i nie będziemy potrafili cieszyć się z życia. Większość traktuje palenie jako jedyną, możliwą formę relaksu. Porzucenie nałogu będzie wiązało się z nieumiejętnością całkowitego odprężenia się. Boimy się, że nigdy nie zdołamy uwolnić się od palenia, zawsze będziemy tęsknić za papierosem, a przy każdej próbie walki z uzależnieniem będziemy przechodzić prawdziwą gehennę.

Źródłem tych wszystkich obaw są złudzenia dotyczące palenia i nikotyny. W naszej kulturze utarło się przekonanie, że palenie pomaga się skoncentrować i walczyć ze stresem. Jeżeli byłaby to prawda, palacze byliby bardziej wyluzowani. W rzeczywistości, to właśnie konieczność wypalenia papierosa w pracy, podczas zajęć, powoduje zdenerwowanie, ponieważ nie zawsze mamy możliwość zrobienia sobie przerwy. Terapeuci, stosujący metodę Easyway dr Carra, używają logicznych i racjonalnych argumentów. Obalają iluzje i stereotypy, pokazując palaczom, jak naprawdę działa pułapka.

Walka z uzależnieniem psychicznym

W  momencie, kiedy palacz uświadamia sobie, że mimo rzucenia palenia, dalej będzie cieszył się życiem,  lepiej radził sobie ze stresem i  łatwiej będzie mu się odstresować, obawy przed wyjściem z nałogu znikają. Jeśli dociera do niego, że palenie nie ma żadnych zalet, a rzucając je niczego nie traci, nie musi rezygnować z niczego, nie potrzebuje ani odrobiny silnej woli. Metoda jest skuteczna o ile pacjent w pełni zrozumie mechanizm nikotynowej pułapki. Wyjście z nałogu zacznie postrzegać jako ulgę. Terapia Easyway kieruje wolę palacza przeciw paleniu. Nie musi on zmagać się z konfliktem woli- nie chcę, ale nie mogę.

Jak wygląda terapia metodą dr Allena Carra?

Sesja metodą Easyway trwa zaledwie 6 godzin. Przybiera formę seminarium, prowadzonego w kilkuosobowych grupach. Terapię prowadzi licencjonowany specjalista metody dr Allena Carra . Trenerzy są bardzo szczegółowo selekcjonowani. Wszyscy to byli palacze, którzy wyszli z nałogu właśnie dzięki metodzie Easyway. Po rocznym szkoleniu zaczynają prowadzić sesje z uzależnionymi.

Dlaczego leczenia nie prowadzą psychiatrzy? Były nałogowiec lepiej rozumie palaczy, nie jest ich wrogiem. Doskonale zna problem i odpowiedzi na nurtujące pytania, obawy. Co ciekawe, w trakcie sesji, palacze zachęcani są  w czasie przerw do palenia bez ograniczeń, ponieważ potrzebują tych kilku godzin do tego, by do tej decyzji dojrzeć, pozbyć się wszelkich wątpliwości, zdobyć odpowiednie nastawienie.

Sesja przyjmuje formę terapii grupowej. Kończy się półgodzinnym ćwiczeniem relaksacyjnym. Większości uczestników wystarcza tylko jedna, żeby na zawsze uwolnić się od nałogu. Zdarza się, że nielicznym potrzebne jest dalsze wsparcie. W takich wypadkach, uzależnionym oferowane są dwa darmowe seminaria wzmacniające. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy, mimo udziału w dodatkowych terapiach, powrócimy do nałogu, zwrócone zostaną nam wszystkie koszty. Gwarancję otrzymamy na piśmie, więc chyba warto zaryzykować i raz na zawsze rozstać się z papierosem?

Autor: Ewa Żak

Źródło:
http://www.biomedical.pl/psychologia/metoda-rzucania-palenia-allena-carra-145.html
http://www.biomedical.pl/zdrowie/korzysci-zdrowotne-po-rzuceniu-palenia-43.html