Nadużywanie alkoholu u kobiet
Spożywanie alkoholu u kobieta staje się coraz częstszą formą uzależnienia. Jest ono najczęściej spowodowane słabą psychiką kobiecą, gdyż nałóg ten uważany jest za jeden ze sposobów rozwiązywania problemów. Nic jednak bardziej mylnego. Kobiety, które nadużywają alkoholu częściej stają się ofiarami przemocy, a nawet mają większą skłonność do jej stosowania.
Alkoholizm może doprowadzić do:
- nadciśnienia,
- marskości wątroby,
- uszkodzenia mózgu,
- raka wątroby,
- raka jamy ustnej,
- raka przełyku,
- depresji,
- choroby psychicznej.
Wielu naukowców alkoholizm kobiecy tłumaczy wpływem środowiska i sytuacji życiowej. Jednak istnieją przypadki genetycznego uwarunkowania tej choroby. Często dzieci alkoholików same popadają w ten sam nałóg co ich rodzice.
Zobacz również:
Jakie są objawy alkoholizmu?
- Sięganie po alkohol codziennie,
- Obsesyjne myślenie o spożywaniu alkoholu,
- Rozpoczęcie picia we wczesnej porze dnia,
- Ukrywanie spożywania alkoholu przed osobami bliskimi,
- Poczucie wstydu z nadmiernego spożywania alkoholu,
- Picie w samotności,
- Picie więcej niż normalny człowiek,
- Picie alkoholu w celu odstresowania się oraz w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji życiowej.
Kiedy kobieta zauważy, że spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na jej kondycję psychiczną oraz fizyczną powinna poszukać pomocy. Istnieje wiele organizację wspierających alkoholików, jak grupy Anonimowych Alkoholików, gdzie warto się udać w celach terapeutycznych. Wśród osób uzależnionych najgorzej jest się przyznać do własnego nałogu, tym bardziej kiedy jest się kobietą. Wśród pań panuje przekonanie, że to właśnie mężczyźni popadają częściej w alkoholizm, a nie one. Poza tym często kobiety borykające się z problemem alkoholowym nie mają wsparcia w swojej rodzinie, zostają odrzucone przez społeczeństwo, co rodzi jeszcze większą depresję i popadanie w nałóg.
Ważne jest jednak wczesne rozpoznanie choroby i zdanie sobie sprawy, że alkohol nie jest lekarstwem na rozwiązywanie problemów, wręcz przeciwnie pcha w jeszcze większe bagno, z którego trudno się jest wydostać. Trzeba pamiętać, że alkoholikiem zostaje się na całe życie i pomimo wyjścia z nałogu nie wolno nigdy wracać do ponownego picia.