Szukaj

Palenie papierosów

Palenie papierosów jest w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych form uzależnienia. Choć obecnie jest już niemodnym nałogiem i wielu palaczy chciałoby z nim zerwać, jest to  jednak bardzo trudne. Uzależnienie od nikotyny jest na tyle silne dla organizmu człowieka, że ciężko jest mu odstawić papierosa na bok. To właśnie przez tą substancję mamy chęć ciągłego palenia.

Podziel się
Palenie

Uzależnienie od nikotyny

Nikotyna jest tak uzależniająca jak kokaina. Powoduje ona zwiększanie się dopaminy w mózgu, która daje nam poczucie odprężenia i zadowolenia. Jednak taki proces dopaminowy stanowi jedną z form uzależniania się. Oprócz tego nikotyna pobudza nadnercza do wytworzenia hormonu, który ma wpływ na serce podnosząc ciśnienie krwi i przyspieszając jego tętno.

Dym papierosowy zawiera również inne związki chemiczne, które w 75 procentach są rakotwórcze. Występują w nim, także małe ilości trucizn, jak arszenik czy cyjanek. Osoba uzależniona szybko przyzwyczaja się do palenia. Dodatkowym czynnikiem, który przyspiesza uzależnienie jest stres, gdyż palenie sprawia pozorne odprężenia się.

Jak palenie wpływa na zdrowie człowieka?

Jak każdy nałóg palenie papierosów jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Przede wszystkim wzrasta u osoby uzależnionej możliwość wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Spowodowane jest to tym, że nikotyna przyspiesza wzrost ciśnienia tętniczego. Poza tym osoby, które leczą się na nadciśnienie tętnicze a palą papierosy zmniejszają skuteczność tej terapii.

Układ oddechowy również jest narażony na wszelkiego rodzaju choroby, jak zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa czy gruźlica płuc. Dodatkowym zagrożeniem jest duża możliwość powstania nowotworów. Najsilniejszy związek z paleniem mają nowotwory płuc, krtani, jamy ustnej, pęcherza moczowego czy trzustki.

Dym tytoniowy ma także niekorzystny wpływ na żołądek i dwunastnice, gdyż może spowodować powstanie wrzodów. Palenie może, również przyczynić się do wystąpienia impotencji u mężczyzn oraz zaburza ich zdolność płodności. Tak samo jest u kobiet, które przez nałóg nikotynowy są mniej zdolne do prokreacji oraz mogą dużo wcześniej wejść w okres menopauzy.

Palenie a ciąża

Kobiety, które są w ciąży a nadal palą papierosy mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu, a nawet doprowadzić do śmierci swojego dziecka poprzez wczesne poronienie. Palące przyszłe mamy nie zdają sobie sprawy, z tego że dziecko otrzymuje przez to mniej tlenu, co powoduje, że jest bardziej podatne na wystąpienie chorób w okresie noworodkowym. Dzieci matek palących rodzą się z z dużo mniejszą masą urodzeniową i mogą u nich wystąpić choroby odtytoniowe, jak astma, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego.

Należy pamiętać też o tym, że palenie papierosów nie tylko zagraża twojemu zdrowiu, ale także osobom w twoim otoczeniu. Bierne wdychanie dymu, szczególnie przez dzieci, może doprowadzić do pogorszenia ich układu krążenia. Dlatego zastanów się czy dla chwili przyjemności warto niszczyć własne oraz innych zdrowie.